LWC 2016 Masters - 200m Obstacle Swim

200m Obstacle Swim - men 30-34

2579
# Athlete(s) Time
1 Matthias ZINRAM - Guetersloh (GER)
02:10.89
2 Robert WEISSHUHN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:11.69
3 Eilkhan NOURI MAZANDARANI - IRM Club (IRI)
02:12.75
4 Jens JAGIELLA - Guetersloh (GER)
02:14.63
5 Mikel ESCALONA FERNANDEZ - CD Vallecas SOS (ESP)
02:18.62
6 Bartolome MORALES ACOSTA - SOS Murcia (ESP)
02:19.05
7 Christopher LANGEN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:20.28
8 Bastiaan DE KNOOP - Gouda Reddingsbrigade (NED)
02:21.72
9 Cyril ESCOULA - Entente Pyrénées Séméac Tarbes (FRA)
02:24.17
10 Roland KONIETZNY - Schwetzingen (GER)
02:24.51
11 Bartlomiej BOBER - Knurow (POL)
02:25.72
12 Christian TUGEL - Region Uetersen (GER)
02:25.91
13 Sven BERGER - Bietigheim-Bissingen (GER)
02:29.04
14 Carsten BENDLER - Celle (GER)
02:33.46
15 Jesus Maximiliano BERNALDEZ DIAZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
02:36.72
16 Tobias PUETTMANN - Spelle (GER)
02:38.32
17 Bart STOPPELENBURG - Delftse Reddingsbrigade (NED)
02:38.70
18 Dorsan ZAVA - Life Savers United (BEL)
02:39.82
19 Matej ŠKOBERNE - Zrv (SVK)
02:40.25
20 Rick van BEEK - Delftse Reddingsbrigade (NED)
02:40.86
21 Bart ROORDA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
02:43.39
22 Juan Ramon INIGO MAYOR - Alcarreno De Salvamento (ESP)
02:43.80
23 Olivier ROMAIN - ASCA44st Nazaire (FRA)
02:45.95
24 Michael HUNDT - Saugeen Shores Lifesaving Club (CAN)
02:47.58
25 Michael BECK - Wädenswil (SUI)
02:47.88
26 Timo TABAK - Weert Reddingsbrigade (NED)
02:48.73
27 Couedel GUILLAUME - ASCA44st Nazaire (FRA)
02:50.03
28 Erik ROORDA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
02:54.06
29 Michael HELMS - Spelle (GER)
02:54.18
30 Gavin LITTLE - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
02:57.72
31 Adam PAYNE - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
02:59.55
32 Bert ARENDS - Spelle (GER)
03:02.69
33 Martijn KÜHN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
03:07.59

200m Obstacle Swim - women 30-34

2580
# Athlete(s) Time
1 Katharina STEPHAN - Region Uetersen (GER)
02:21.34
2 Nele VANBUEL-GOFFIN - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
02:23.87
3 Zdenka KRCALOVA - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
02:30.58
4 Lisa FERGUSON - Tweed Heads Coolangata Surf Life Saving Club (AUS)
02:35.48
5 Ilse CLEVERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:37.05
6 Anne Kathrin AMEIS - Malente (GER)
02:37.21
7 Cristina GARCIA CARBALLO - Salvamento Dragones (ESP)
02:42.41
8 Gisa FAHNRICH - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
02:42.99
9 Maya MITEVA - Sofia Masters (BUL)
02:43.44
10 Martina UHL - Innerschwyz (SUI)
02:46.30
11 Jasmin FREUDIGER - Innerschwyz (SUI)
02:46.32
12 Rianne GOLSTEIJN - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:46.38
13 Nina SCHMIDT - Bietigheim-Bissingen (GER)
02:47.87
14 Chantel RICHARDS - Portreath Surf Life Saving Club (GBR)
02:50.39
15 Rebeca PIRON VILLARROEL - Aqua SOS Burgos (ESP)
02:50.71
16 Paula TABERNE RODRIGUEZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
02:52.25
17 Melina KITZEL - Malente (GER)
02:53.54
18 Franziska von MOELLER - Hagen (GER)
02:53.55
19 Emma LARSSEN - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
02:57.33
20 Marina GORDEEVA - Bonn (GER)
02:57.95
21 Petra PETERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:58.64
22 Christine PUETTMANN - Spelle (GER)
03:02.91
23 Noelia VALERO CALVO - Alcarreno De Salvamento (ESP)
03:02.98
24 Linda SCHOPPENHAUER - Hagen (GER)
03:04.15
25 Christina SCHULTE - Alpen (GER)
03:04.77
26 Kathrin BORNEMANN - Kelkheim (GER)
03:06.00
27 Patricia CANEQUE GARCIA - Alcarreno De Salvamento (ESP)
03:06.10
28 Soledad HERNANDEZ IGLESIAS - Salvamento Dragones (ESP)
03:25.31
29 Andrea Soledad BENEGAS - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
03:50.75

200m Obstacle Swim - men 35-39

2605
# Athlete(s) Time
1 Jaroslaw MAZUREK - Rescue Mosir Lublin Team (POL)
02:10.18
2 Mohammad NAZERI - IRM Club (IRI)
02:13.91
3 Antonio Jose JIMENEZ ESPIN - SOS Murcia (ESP)
02:14.58
4 Matthias KRAUSE - Region Uetersen (GER)
02:16.80
5 Daniele BATTEGAZZORE - Swimming Club Alessandria (ITA)
02:17.02
6 Frederic FORTIN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
02:18.50
7 Ingo STOLZMANN - Guetersloh (GER)
02:21.84
8 Alain ANNUNZIATA - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
02:22.15
9 Andre WESTERMANN - Guetersloh (GER)
02:23.25
10 Frank GARTNER - Bietigheim-Bissingen (GER)
02:23.77
11 Miguel Angel DEL BARRIO GONZÁLEZ - Club SOS Bétera (ESP)
02:27.21
12 Bert ARNAUTS - Flemish Masters (BEL)
02:28.28
13 James WILDSMITH - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
02:31.66
14 Christian WILLBERG - Magdeburg (GER)
02:32.93
15 Emanuel Daniel MENGO - A.Gua.S. (ARG)
02:35.95
16 Michiel DONA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
02:39.09
17 Stephan LUDWIG - Bermatingen/Markdorf (GER)
02:41.47
18 Sven DIEKMANN - Visbek (GER)
02:42.33
19 Shane O'DOHERTY - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
02:44.60
20 André NORA ANDRADE - SOBRASA (BRA) 02:45.25
21 Bernhard BUHLER - Wädenswil (SUI)
02:46.29
22 Thorsten GÜLLEKES - Kempen (GER)
02:46.94
23 Gondet JEREMY - ASCA44st Nazaire (FRA)
02:48.57
24 Frank ENGELBRECHT - Magdeburg (GER)
02:49.22
25 Javier MAILLO - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
02:52.36
26 Maxwell GONZALEZ - Bronte Surf Life Saving Club (AUS)
02:53.04
27 Jeroen CAZIER - Flemish Masters (BEL)
02:53.05
28 Guus van de GOOR - Weert Reddingsbrigade (NED)
02:53.40
29 Vincent van der MEER - Delftse Reddingsbrigade (NED)
02:55.65
30 Carsten van BONN - Alpen (GER)
02:57.17
31 Javier NIEVA - A.Gua.S. (ARG)
03:02.71
32 Patrick BOND - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
03:03.03
33 Arjen DE BRUIN - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
03:04.32
34 Mathias STÜRZE - Halle-Saalkreis (GER)
03:15.35
35 Raul CERRADA GARCIA - Alcarreno De Salvamento (ESP)
03:24.57
36 Raul PÉREZ CRESPO - Salvamento Dragones (ESP)
03:28.66

200m Obstacle Swim - women 35-39

2606
# Athlete(s) Time
1 Aurélie GOFFIN-VANBUEL - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
02:26.52
2 Shao FEI - Hangzhou Water LSA (CHN)
02:37.85
3 Cornelia ENNEN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:39.14
4 Noelia GUTIERREZ GARCIA - Alcarreno De Salvamento (ESP)
02:57.31
5 Judith KRAUß - Wadgassen (GER)
02:59.00
6 Eilish HART - Cork Water Safety (IRL)
03:00.06
7 Gabriele GRUEDL - Kronach (GER)
03:00.78
8 Alfonsina GOMEZ MARTIN - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
03:06.94
9 Begoña ALONSO GIL - Aqua SOS Burgos (ESP)
03:09.98
10 Noelia VIDORET - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
03:13.17
11 Caroline GUY - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
03:13.20
12 Marta PEÑA ARAUZO - Aqua SOS Burgos (ESP)
03:16.32
13 Alison WILSON - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
03:21.26
14 Ellenoor VEGTER PAINE - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
03:25.04

200m Obstacle Swim - men 40-44

2631
# Athlete(s) Time
1 Attrait CHRISTOPHE - Biarritz Sauvetage Cotier (FRA)
02:16.28
2 Alexey REZNICHENKO - Guetersloh (GER)
02:19.89
3 Tait BRANNOCK - Wanda Surf Life Saving Club (AUS)
02:21.89
4 Troy RACKLYEFT - Port Hacking Lifeguards (AUS)
02:22.43
5 Zhu XIANG - Hangzhou Water LSA (CHN)
02:24.90
6 Markus KOHLER - Bietigheim-Bissingen (GER)
02:25.15
7 Oscar VAQUERO PEREZ - Salvamento Dragones (ESP)
02:31.67
8 Angel LLORENTE PEÑA - Alcarreno De Salvamento (ESP)
02:33.04
9 Mike DAVIES - Mumbles Lifeguard Club (GBR)
02:34.45
10 Falko SCHULZ - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:36.86
11 Markus BOJAHR - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:40.44
12 Daniel WRAFTER - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
02:41.90
13 Angel Ramon RUIZ LOPEZ - SOS Murcia (ESP)
02:43.33
14 Falk PAYSEN - Wuppertal (GER)
02:43.56
15 Uwe WALLASCH - Bonn (GER)
02:47.03
16 Juan Manuel COLLADO RODRIGO - Aqua SOS Burgos (ESP)
02:51.78
17 Udo NIEHAUS - Schonungen (GER)
02:52.10
18 Diego Andres FERNANDEZ - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
02:58.91
19 Joern THIEMANN - Spelle (GER)
02:59.63
20 Roland EGGERSMANN - Telgte (GER)
03:02.69
21 Klaus KRÜGER - Bassum (GER)
03:05.94
22 Daan van HOEF - Weert Reddingsbrigade (NED)
03:08.65
23 Michel ROCHE - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
03:19.11

200m Obstacle Swim - women 40-44

2632
# Athlete(s) Time
1 Stephanie LABELLE - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
02:33.49
2 Lisa BROWN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
02:33.85
3 Stefanie ECKERS - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:36.28
4 Claudine ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:36.68
5 Christine HOLE - Ingolstadt (GER)
02:39.48
6 Muriel Xhervelle - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
02:42.75
7 Stefanie ADAM - Bietigheim-Bissingen (GER)
02:43.63
8 Nina AUTENRIETH - Reichenbach/Fils (GER)
02:53.36
9 Vania MASCAGNA - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
02:56.06
10 Marion ALTMANN - Spelle (GER)
03:01.37
11 Ramona SUCKER - Halle-Saalkreis (GER)
03:02.05
12 Barbara BARTH - Magdeburg (GER)
03:06.48
13 Mariska TAS - Waddinxveense Reddingsbrigade (NED)
03:15.53
14 Ramona SCHLEMERMEYER - Hagen (GER)
03:15.75
15 Michelle AMAR - Richmond Hill Lifesaving Club (CAN)
03:17.86
16 Mariska DALHUISEN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
03:20.79
17 Suzanne ALDERS - Gouda Reddingsbrigade (NED)
03:21.76
18 Lucia Inmaculada PEÑA PACHON - Aqua SOS Burgos (ESP)
03:27.16
19 Jorgelina SCALPELLI - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
03:34.24
20 Heike GÖRNER - Bietigheim-Bissingen (GER)
03:47.08
21 Lisa LILLYWHITE - Cork Water Safety (IRL)
04:34.20

200m Obstacle Swim - men 45-49

2657
# Athlete(s) Time
0 Bart SNIEKERS - Weert Reddingsbrigade (NED)
03:31.86
1 Hans VIJGE - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
02:19.44
2 Francois BOCKSTAELE - Flemish Masters (BEL)
02:22.97
3 Hermann-Josef KILDERS - Alpen (GER)
02:26.68
4 Sven ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:27.92
5 Mirko PALM - Wadgassen (GER)
02:31.27
6 Josef BAUER - Stadtlohn (GER)
02:33.34
7 Klaus STAIBER - Bermatingen/Markdorf (GER)
02:33.66
8 Jocelyn LAPORTE - ACSS Colmar (FRA)
02:35.84
9 Jos BECKERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:36.42
10 Marcelo COSTA - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
02:40.51
11 Eric DUMAS - Echt Reddingsbrigade (NED)
02:41.41
12 Adrian ATTWELL - Jersey Aquatic Rescue Club (GBR)
02:43.63
13 Dirk GÜNTHER - Reken (GER)
02:43.93
14 Thomas GOETZENS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
02:44.15
15 Norbert BARWALD - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
02:44.81
16 Wim van GRIEKEN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
02:45.46
17 Thomas ELBERS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
02:48.88
18 Alberto HERNANDEZ GIRON - Aqua SOS Burgos (ESP)
02:50.91
19 Olaf WENDEL - Luckenwalde (GER)
02:53.98
20 Erik LEICHT - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
02:54.71
21 Edwin SCHUBERT - Reken (GER)
02:56.37
22 Thomas BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
02:56.69
23 Thomas SCHWAACK - Telgte (GER)
02:57.32
24 Stefan BUESCHER - Celle (GER)
02:57.74
25 Angel Manuel GENTO MUNICIO - Salvamento Dragones (ESP)
02:59.50
26 Dietmar FUNKE - Hemmingstedt (GER)
03:02.20
27 Martin GOULET - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
03:03.07
28 Holger KRAUSE - Hagen (GER)
03:05.23
29 Matthias KLAUS - Wuppertal (GER)
03:07.16
30 Hans TE HENNEPE - Gouda Reddingsbrigade (NED)
03:07.22
31 Ralf HENTZE - Hagen (GER)
03:08.04
32 Marcel in 't VELD - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
03:20.06
33 Dario RINAUDO - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
03:26.92

200m Obstacle Swim - women 45-49

2658
# Athlete(s) Time
1 Cari HOLMQCIST - Jönköpings Simsällskap (SWE)
02:36.79
2 Dr. Antje GRUNDHEBER - Ingolstadt (GER)
02:38.86
3 Bruna RAVERA - Aquatica Torino (ITA)
02:40.79
4 Uta PANZLAFF - Schwerte (GER)
02:50.02
5 Stephanie DITTSCHAR - Spelle (GER)
02:56.87
6 Barbara RESCH - Rheda-Wiedenbrueck (GER)
02:58.02
7 Dorothee STRÜCKER - Spelle (GER)
02:58.92
8 Anke KUERPICK - Bad Aibling (GER)
02:59.20
9 Barbara HORST - Dissen-Bad-Rothenfelde (GER)
03:02.32
10 Francoise DURAN - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
03:08.14
11 Anja HILB - Bietigheim-Bissingen (GER)
03:08.17
12 Paula WILLISON - Beacon Lifesaving Club (GBR)
03:09.59
13 Annick PORTE - Flemish Masters (BEL)
03:10.17
14 Barbara XHERVELLE - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
03:10.37
15 Anne-Laure SIROT - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
03:10.53
16 Kim FENNER - Beacon Lifesaving Club (GBR)
03:11.42
17 Berit REICHEL - Magdeburg (GER)
03:13.27
18 Clare FRANK - Dawlish Warren Surf Life Saving Club (GBR)
03:14.99
19 Elena BONALI - Flemish Masters (BEL)
03:17.14
20 Anne HUISINGA - Weener (GER)
03:18.61
21 Margarete KOSCHE - Berlin-Lichtenberg (GER)
03:23.25
22 Babett MICHEL - Oder-Spree (GER)
03:25.24
23 Veerle VANBUEL - Flemish Masters (BEL)
03:26.04
24 Bianca BARUCKI - Berlin-Lichtenberg (GER)
03:38.73
25 Maria Angeles ESARTE SANCHEZ - Aqua SOS Burgos (ESP)
03:39.17

200m Obstacle Swim - men 50-54

2683
# Athlete(s) Time
1 Randall EICKHOFF - California State Lifeguard Association (USA)
02:18.03
2 Frank HOLE - Ingolstadt (GER)
02:24.37
3 Stefan ENGELHARDT - Bruehl (GER)
02:36.56
4 Stephan GEYER - Bietigheim-Bissingen (GER)
02:39.57
5 Ralf LORDAN - Hagen (GER)
02:40.91
6 Erik VAN DAALEN - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
02:42.97
7 Heiko VENOHR - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
02:43.04
8 Bruckner CHASE - Monmouth County USLA (USA)
02:48.40
9 Mark FEIJEN - Delftse Reddingsbrigade (NED)
02:48.88
10 Christoph GRUNDHEBER - Ingolstadt (GER)
02:50.67
11 Thomas EXNER - Weener (GER)
02:52.72
12 Rainer HATKO - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
02:55.63
13 Jörg SENFTEN - Wädenswil (SUI)
02:59.60
14 Hans-Jürgen METELING - Borken (GER)
03:01.74
15 Gianni NANETTI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
03:04.86
16 Sebastian MOLLERS - Telgte (GER)
03:05.06
17 Erik VERSTRAETEN - Flemish Masters (BEL)
03:07.75
18 Thomas KLIE - Hagen (GER)
03:09.69
19 Henning BÖLTZIG - Celle (GER)
03:21.61
20 Tom O'HERLIHY - Cork Water Safety (IRL)
03:29.14

200m Obstacle Swim - women 50-54

2684
# Athlete(s) Time
1 Norma CAHILL - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
02:39.48
2 Laura THURTELL - Forster Surf Life Saving Club (AUS)
02:43.51
3 Ann FINLEY - Los Angeles County Lifeguards (USA)
02:46.58
4 Donna WICKENS - Folkestone Sports Centre Swimming Club (GBR)
02:50.00
5 Wendy PRITCHARD - Beacon Lifesaving Club (GBR)
02:51.27
6 Britta KUGLER - Malente (GER)
03:01.35
7 Ines FINDEKLEE - Magdeburg (GER)
03:04.49
8 Franka FISCHER - Luckenwalde (GER)
03:10.75
9 Elke HORNUNG - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
03:16.14
10 Emanuela LUPI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
03:19.05
11 Annegret PETERS - Weener (GER)
03:20.16
12 Celine MORIN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
03:22.27
13 Fabienne DEMOOR - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
03:24.32
14 Sarah INGLETON - Saugeen Shores Lifesaving Club (CAN)
03:25.01
15 Jane HAND - Beacon Lifesaving Club (GBR)
03:34.43
16 Astrid van de KOOIJ - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
03:46.42
17 Anne KINGSTON - Cork Water Safety (IRL)
04:09.73