LWC 2016 Masters - 100m Manikin Carry with Fins

100m Manikin Carry with Fins - men 30-34

# Athlete(s) Time
0 Timo TABAK - Weert Reddingsbrigade (NED)
01:12.13
1 Mikel ESCALONA FERNANDEZ - CD Vallecas SOS (ESP)
00:49.65
2 Federico Jose CORDERO MOZOS - SOS Murcia (ESP)
00:50.95
3 Jens JAGIELLA - Guetersloh (GER)
00:51.49
4 Martin ZINRAM - Guetersloh (GER)
00:54.04
5 Matthias ZINRAM - Guetersloh (GER)
00:54.98
6 Bartolome MORALES ACOSTA - SOS Murcia (ESP)
00:55.14
7 Benjamin BOTT - Region Uetersen (GER)
00:56.04
8 Lars BALLENTHIN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:56.94
9 Gregory CAIAZZO - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:57.97
10 Bastiaan DE KNOOP - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:59.37
11 Tim EICHMANN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:59.45
12 Christopher LANGEN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:59.76
13 Cyril ESCOULA - Entente Pyrénées Séméac Tarbes (FRA)
01:00.25
14 Michael BECK - Wädenswil (SUI)
01:00.27
15 Jesus Maximiliano BERNALDEZ DIAZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
01:01.63
16 Stefan BUTSCHEK - Alpen (GER)
01:02.64
17 Amin SHAYESTEH NIKO - IRM Club (IRI)
01:03.58
18 Pieter van LUIJTELAAR - Weert Reddingsbrigade (NED)
01:04.29
19 Michael HUNDT - Saugeen Shores Lifesaving Club (CAN)
01:04.36
20 Roland KONIETZNY - Schwetzingen (GER)
01:04.45
21 Juan Ramon INIGO MAYOR - Alcarreno De Salvamento (ESP)
01:04.83
22 Daniel SCHÜßLER - Nieder-Olm/Woerrstadt (GER)
01:05.16
23 Carsten BENDLER - Celle (GER)
01:05.28
24 David LANE - North Worcestershire Lifeguard Club (GBR)
01:06.34
25 Stefan van de RIET - Weert Reddingsbrigade (NED)
01:06.37
26 Bert ARENDS - Spelle (GER)
01:07.37
27 Michael HELMS - Spelle (GER)
01:08.59
28 Dorsan ZAVA - Life Savers United (BEL)
01:08.93
29 Dirk DILLENKOFER - Wadgassen (GER)
01:09.51
30 Tobias PUETTMANN - Spelle (GER)
01:09.71
31 Couedel GUILLAUME - ASCA44st Nazaire (FRA)
01:12.01
33 Bart ROORDA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:12.60
34 Olivier ROMAIN - ASCA44st Nazaire (FRA)
01:13.29
35 Idwer STEENSTRA - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
01:16.02
36 Martijn KÜHN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:17.87
37 Erik ROORDA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:18.22
38 Gavin LITTLE - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:23.13
39 Shane O'DRISCOLL - Cork Water Safety (IRL)
01:37.04

100m Manikin Carry with Fins - women 30-34

# Athlete(s) Time
1 Lisa FERGUSON - Tweed Heads Coolangata Surf Life Saving Club (AUS)
01:00.37
2 Nele VANBUEL-GOFFIN - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
01:01.41
3 Julia SCHATZ - Region Uetersen (GER)
01:03.13
4 Anja PAROTAT - Nieder-Olm/Woerrstadt (GER)
01:04.77
5 Stefanie SCHODER - Region Uetersen (GER)
01:06.03
6 Jasmin FREUDIGER - Innerschwyz (SUI)
01:07.38
7 Rianne GOLSTEIJN - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:07.53
8 Eva BARISCH - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
01:08.24
9 Petra PETERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:09.15
10 Ilse CLEVERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:09.28
11 Cristina GARCIA CARBALLO - Salvamento Dragones (ESP)
01:11.90
12 Eva Maria NIESTEGGE - Borken (GER)
01:12.52
13 Ho-Tsin DE SANCTIS - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:13.67
14 Martina UHL - Innerschwyz (SUI)
01:13.77
15 Franziska von MOELLER - Hagen (GER)
01:15.05
16 Christine PUETTMANN - Spelle (GER)
01:16.83
17 Marina GORDEEVA - Bonn (GER)
01:17.68
18 Linda SCHOPPENHAUER - Hagen (GER)
01:18.10
19 Maike EBELING - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:18.49
20 Maya MITEVA - Sofia Masters (BUL)
01:19.08
21 Nicole BERGMANN - Wuppertal (GER)
01:19.37
22 Kertin DESELAERS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:20.85
23 Paula TABERNE RODRIGUEZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
01:21.96
24 Guerrache JESSICA - Tournefeuille Sauvetage Nautique (FRA)
01:24.12
25 Janneke KOSTER - Zevenaar (NED)
01:24.42
26 Kathrin BORNEMANN - Kelkheim (GER)
01:24.82
27 Emma LARSSEN - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
01:30.20
28 Andrea Soledad BENEGAS - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:34.67

100m Manikin Carry with Fins - men 35-39

# Athlete(s) Time
1 Jaroslaw MAZUREK - Rescue Mosir Lublin Team (POL)
00:51.39
2 Daniele BATTEGAZZORE - Swimming Club Alessandria (ITA)
00:52.33
3 Bert ARNAUTS - Flemish Masters (BEL)
00:52.51
4 Matthias BURGER - Guetersloh (GER)
00:56.21
5 Mohammad NAZERI - IRM Club (IRI)
00:57.69
6 Thomas SCHMIDT - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:59.58
7 James WILDSMITH - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:01.24
8 Ingo STOLZMANN - Guetersloh (GER)
01:01.98
9 Frederic FORTIN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:02.16
10 Stephan LUDWIG - Bermatingen/Markdorf (GER)
01:02.36
11 Gonzalo DIAZ ALVARADO - Club Tabira Salvamento (ESP)
01:04.04
12 Jeroen CAZIER - Flemish Masters (BEL)
01:04.66
13 Alain ANNUNZIATA - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
01:05.36
14 Michiel DONA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:06.22
15 Patrick BOND - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
01:06.34
16 Emanuel Daniel MENGO - A.Gua.S. (ARG)
01:06.52
17 Uwe KAETZEL - Nieder-Olm/Woerrstadt (GER)
01:06.98
18 Christian WILLBERG - Magdeburg (GER)
01:07.05
19 Vincent van der MEER - Delftse Reddingsbrigade (NED)
01:07.31
20 Michael BAER - Kronach (GER)
01:07.43
21 Frank ENGELBRECHT - Magdeburg (GER)
01:07.73
22 Maxwell GONZALEZ - Bronte Surf Life Saving Club (AUS)
01:07.85
23 Matthias KRAUSE - Region Uetersen (GER)
01:08.66
24 Markus GOTSCHA - Halle-Saalkreis (GER)
01:09.11
25 Dennis FABRI - Bermatingen/Markdorf (GER)
01:10.77
26 Javier NIEVA - A.Gua.S. (ARG)
01:11.09
27 Alvaro CARBAJO SANZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
01:11.12
28 Sven DIEKMANN - Visbek (GER)
01:11.66
29 André NORA ANDRADE - SOBRASA (BRA) 01:11.98
30 Miguel Angel DEL BARRIO GONZÁLEZ - Club SOS Bétera (ESP)
01:12.78
31 Shane O'DOHERTY - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
01:12.85
32 Miguel MEDINA SOTO - Aqua SOS Burgos (ESP)
01:14.87
33 Carsten van BONN - Alpen (GER)
01:15.42
34 Karsten MAERKISCH - Luckenwalde (GER)
01:15.95
35 Nadir CHIKH - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
01:17.30

100m Manikin Carry with Fins - men 40-44

# Athlete(s) Time
1 Jean-Baptiste GIMIE - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:54.56
2 Thorsten SONSMANN - Region Uetersen (GER)
00:54.99
3 Angel Ramon RUIZ LOPEZ - SOS Murcia (ESP)
00:55.37
4 Attrait CHRISTOPHE - Biarritz Sauvetage Cotier (FRA)
00:56.16
5 Troy RACKLYEFT - Port Hacking Lifeguards (AUS)
00:57.96
6 Sven HELBIG - Alpen (GER)
01:02.71
7 Andre HOFER - Bern (SUI)
01:02.76
8 Arne STAHL - Region Uetersen (GER)
01:03.01
9 Falko SCHULZ - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
01:03.30
10 Bruno NIERI - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
01:04.27
11 Udo NIEHAUS - Schonungen (GER)
01:04.32
12 Tait BRANNOCK - Wanda Surf Life Saving Club (AUS)
01:04.82
13 Lars WOYSCH - Wadgassen (GER)
01:07.75
14 Dag BOLS - Hemmingstedt (GER)
01:08.05
15 Uwe WALLASCH - Bonn (GER)
01:08.53
16 Daniel WRAFTER - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
01:10.02
17 Markus KOHLER - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:10.22
18 Thomas KOERNER - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:11.01
19 Markus BOJAHR - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
01:11.03
20 Mike DAVIES - Mumbles Lifeguard Club (GBR)
01:13.35
21 Klaus KRÜGER - Bassum (GER)
01:13.80
22 Joern THIEMANN - Spelle (GER)
01:14.18
23 David BROWNE - St John Berchmans (IRL)
01:14.50
24 Javier IÑIGO HERRERA - Aqua SOS Burgos (ESP)
01:17.25
25 Eduardo CORTAZAR FERNANDEZ - Club Tabira Salvamento (ESP)
01:18.53 =
25 Falk PAYSEN - Wuppertal (GER)
01:18.53
27 Chris KUBLER - Oder-Spree (GER)
01:19.01
28 Diego Andres FERNANDEZ - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:19.97
29 Francisco Bartolome CABALLERO FERNANDEZ - Club SOS Bétera (ESP)
01:20.54
30 Michel ROCHE - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:31.42

100m Manikin Carry with Fins - women 40-44

# Athlete(s) Time
1 Jeanette LIBERA-KÖRNER - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
01:05.56
2 Claudine ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:05.66
3 Stefanie ADAM - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:05.75
4 Lisa BROWN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:07.84
5 Stefanie ECKERS - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
01:08.26
6 Simona POGNANT - Vigili del Fuoco Grosseto (ITA)
01:08.66
7 Christine HOLE - Ingolstadt (GER)
01:10.51
8 Eileen KOTHER - Luckenwalde (GER)
01:11.40
9 Nina AUTENRIETH - Reichenbach/Fils (GER)
01:11.75
10 Sinead MORTELL - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
01:11.88
11 Anke FABRI - Schwerte (GER)
01:12.46
12 Stephanie LABELLE - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:14.16
13 Muriel Xhervelle - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
01:14.18
14 Sandra BONNER - Schwerte (GER)
01:14.42
15 Ramona SUCKER - Halle-Saalkreis (GER)
01:14.96
16 Bianca KARDELL - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:17.84
17 Ramona SCHLEMERMEYER - Hagen (GER)
01:19.11
18 Suzanne ALDERS - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:19.12
19 Barbara BARTH - Magdeburg (GER)
01:19.49
20 Marion ALTMANN - Spelle (GER)
01:19.74
21 Karin DRESSEL - Kronach (GER)
01:20.24
22 Marjolein van LOENHOUT - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:26.46
23 Claudia SMITMANS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:27.40
24 Silvia JAKOB - Kronach (GER)
01:28.35
25 Vania MASCAGNA - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:28.83
26 Irena MÜNZ - Wuppertal (GER)
01:31.06
27 Michelle AMAR - Richmond Hill Lifesaving Club (CAN)
01:31.47
28 Michele WEEDY - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:32.30
29 Mariska DALHUISEN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:34.41
30 Jorgelina SCALPELLI - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:34.61
31 Lisa LILLYWHITE - Cork Water Safety (IRL)
01:34.86
32 Annette ATTWELL - Jersey Aquatic Rescue Club (GBR)
01:45.86

100m Manikin Carry with Fins - men 45-49

# Athlete(s) Time
0 Johannes WIRTH - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:15.92
1 Christoph HEYER-HILLEN - Region Uetersen (GER)
00:57.30
2 Hans VIJGE - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
00:58.50
3 Francois BOCKSTAELE - Flemish Masters (BEL)
00:59.71
4 Hermann-Josef KILDERS - Alpen (GER)
00:59.75
5 Oliver BRINKMANN - Guetersloh (GER)
00:59.98
6 Markus MESSNER - Wadgassen (GER)
01:01.97
7 Klaus MECKING - Reken (GER)
01:02.09
8 Sven ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:02.64
9 Jurgen HOLSCHER - Guetersloh (GER)
01:02.66
10 Thomas AVERKAMP - Stadtlohn (GER)
01:03.72
11 Jos BECKERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:03.90
12 Olaf WENDEL - Luckenwalde (GER)
01:05.57
13 Norbert BARWALD - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
01:05.88
14 Eric DUMAS - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:06.07
15 Wim van GRIEKEN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:06.52
16 Thomas SCHWAACK - Telgte (GER)
01:06.64
17 Thomas GOETZENS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:06.84
18 Klaus STAIBER - Bermatingen/Markdorf (GER)
01:07.37
19 Martin GOULET - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:08.04
20 Erik LEICHT - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:09.49
21 Matthias KLAUS - Wuppertal (GER)
01:09.84
22 Mirko WERNER - Luckenwalde (GER)
01:09.94
23 Thomas BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
01:10.08
24 Marcelo COSTA - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:10.58
25 Thomas MULLER - Guetersloh (GER)
01:10.91
26 Alberto HERNANDEZ GIRON - Aqua SOS Burgos (ESP)
01:11.95
27 Jocelyn LAPORTE - ACSS Colmar (FRA)
01:12.61
28 Thomas ELBERS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:12.80
29 Andreas GROOS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:12.98
30 Adrian ATTWELL - Jersey Aquatic Rescue Club (GBR)
01:13.17
31 Michael DAMBACHER - Ingolstadt (GER)
01:13.28
32 Ulrich WALKENBACH - Kempen (GER)
01:13.40
33 Josef BAUER - Stadtlohn (GER)
01:14.19
34 Holger KRAUSE - Hagen (GER)
01:14.36
35 Ralf HENTZE - Hagen (GER)
01:14.47
36 Erik de REUVER - Oss Reddingsbrigade (NED)
01:15.10
37 Dietmar FUNKE - Hemmingstedt (GER)
01:15.46
38 Angel Manuel GENTO MUNICIO - Salvamento Dragones (ESP)
01:15.46
40 Marcel in 't VELD - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:17.59
41 Ralf ENGELMANN - Oder-Spree (GER)
01:20.23
42 Markus VORRATH - Hemmingstedt (GER)
01:20.29
43 Ian HOLDING - Cork Water Safety (IRL)
01:20.32
44 Mario BUERGER - Luckenwalde (GER)
01:21.02
45 Stefan BUESCHER - Celle (GER)
01:21.24
46 Hans TE HENNEPE - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:22.35
47 Rene JUNGE - Oder-Spree (GER)
01:22.37
48 Justin CROWLEY - Cork Water Safety (IRL)
01:23.15
49 Dennis BEZEMER - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:24.35
50 Dario RINAUDO - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:24.75
51 Francisco GONZALEZ YAÑEZ - Aqua SOS Burgos (ESP)
01:26.67
52 Ernesto José BARTOLOMÉ LOZANO - Salvamento Dragones (ESP)
01:27.12
53 Paul RILEY - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:46.47
54 Mark CHANDLER - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:49.32

100m Manikin Carry with Fins - women 45-49

# Athlete(s) Time
1 Bruna RAVERA - Aquatica Torino (ITA)
01:10.71
2 Barbara RESCH - Rheda-Wiedenbrueck (GER)
01:12.31
3 Dorothee STRÜCKER - Spelle (GER)
01:12.74
4 Antje SCHWEIGERT - Luckenwalde (GER)
01:14.72
5 Karina PAREICK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:15.93
6 Anke KUERPICK - Bad Aibling (GER)
01:17.12
7 Stephanie DITTSCHAR - Spelle (GER)
01:17.67
8 Barbara HORST - Dissen-Bad-Rothenfelde (GER)
01:18.37
9 Berit REICHEL - Magdeburg (GER)
01:19.65
10 Elena BONALI - Flemish Masters (BEL)
01:22.18
11 Francoise DURAN - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
01:22.57
12 Babett MICHEL - Oder-Spree (GER)
01:25.12
13 Anne HUISINGA - Weener (GER)
01:27.21
14 Nadja BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:28.01
15 Margarete KOSCHE - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:28.05
16 Maria Angeles ESARTE SANCHEZ - Aqua SOS Burgos (ESP)
01:28.84
17 Veerle VANBUEL - Flemish Masters (BEL)
01:28.99
18 Anne-Laure SIROT - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:30.56
19 Clare FRANK - Dawlish Warren Surf Life Saving Club (GBR)
01:31.06
20 Theresa TOMLINSON - Retford & District Lifesaving Club (GBR)
01:32.23
21 Ana Maria ANDRES GONZALEZ - Salvamento Dragones (ESP)
01:34.07
22 Mariëlle SIMONS - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:34.54
23 Charlene PUGH - Richmond Hill Lifesaving Club (CAN)
01:36.93
24 Annick PORTE - Flemish Masters (BEL)
01:37.38
25 Zelah WEEDY - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:37.40
26 Heike ERNST - Oder-Spree (GER)
01:37.58
27 Margreet van NIEUWKOOP - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:38.81
28 Jacqueline REIJERINK - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:44.37
29 Barbara XHERVELLE - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
01:52.06

100m Manikin Carry with Fins - men 50-54

# Athlete(s) Time
1 Norbert HAASER - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:55.78
2 Heiko VENOHR - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:00.12
3 Stefan ENGELHARDT - Bruehl (GER)
01:01.49
4 Randall EICKHOFF - California State Lifeguard Association (USA)
01:03.43
5 Erik VAN DAALEN - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:06.50
6 Dietmar KLEE - Wadgassen (GER)
01:07.35
7 Michael KNERR - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:08.64
8 Henning BÖLTZIG - Celle (GER)
01:08.96
9 Ralf LORDAN - Hagen (GER)
01:09.76
10 Bernd ARNDT - Anklam (GER)
01:10.01
11 Jens DOHRN - Hemmingstedt (GER)
01:11.58
12 Roland BORGMANN - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
01:13.10
13 Thomas EXNER - Weener (GER)
01:13.91
14 Mark FEIJEN - Delftse Reddingsbrigade (NED)
01:14.16
15 Hans-Jürgen METELING - Borken (GER)
01:14.84
16 Rainer HATKO - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:14.87
17 Pascal BUREL - Sud Estuaire Sauvetage Cotier Brevinois (SESCB) (FRA)
01:14.90
18 Thomas TROETSCHER - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:15.03
19 Christoph GRUNDHEBER - Ingolstadt (GER)
01:15.84
20 Sebastian MOLLERS - Telgte (GER)
01:16.76
21 Thomas KLIE - Hagen (GER)
01:17.10
22 Bruckner CHASE - Monmouth County USLA (USA)
01:17.48
23 Wolfgang HAKE - Stadtlohn (GER)
01:17.50
24 Douglas HERBERT - Linden Lifesaving Club (RSA)
01:18.24
25 Erik VERSTRAETEN - Flemish Masters (BEL)
01:20.15
26 Tom O'HERLIHY - Cork Water Safety (IRL)
01:24.02
27 Werner SCHÖTTELER - Borken (GER)
01:26.61
28 Torsten FORBERG - Anklam (GER)
01:27.63
29 Roland MADER - Stadtlohn (GER)
01:28.89
30 Günter RICKERT - Telgte (GER)
01:30.57
31 Martin ZIELONY - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:40.85

100m Manikin Carry with Fins - women 50-54

# Athlete(s) Time
1 Norma CAHILL - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
01:12.17
2 Laura THURTELL - Forster Surf Life Saving Club (AUS)
01:20.23
3 Ines FINDEKLEE - Magdeburg (GER)
01:21.76
4 Ann FINLEY - Los Angeles County Lifeguards (USA)
01:22.07
5 Annegret PETERS - Weener (GER)
01:22.46
6 Chiara NOVARESE - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:23.91
7 Stephanie TOBERENS - Rheda-Wiedenbrueck (GER)
01:24.19
8 Doerthe OSTERMÖLLER-ROSNER - Dissen-Bad-Rothenfelde (GER)
01:25.40
9 Franka FISCHER - Luckenwalde (GER)
01:25.75
10 Andrea TERBUYKEN - Borken (GER)
01:25.92
11 Doris NIESTEGGE - Borken (GER)
01:27.38
12 Katja AULENBROCK - Georgsmarienhuette (GER)
01:28.38
13 Anke LAMBERTZ - Durlach (GER)
01:29.85
14 Wendy PRITCHARD - Beacon Lifesaving Club (GBR)
01:29.90
15 Emanuela LUPI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:29.96
16 Sabine MEYER - Georgsmarienhuette (GER)
01:30.15
17 Fabienne DEMOOR - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:30.69
18 Petra BEC - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:31.47
19 Britta ZURCHER - Malsch (GER)
01:34.38
20 Celine MORIN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:34.99
21 Manuela JUERRIES - Magdeburg (GER)
01:35.14
22 Sarah INGLETON - Saugeen Shores Lifesaving Club (CAN)
01:38.38
23 Mareike SCHARF - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:40.39
24 Sylvia THOM - Berlin-Tempelhof (GER)
01:41.02
25 Sylvie GAUTHIER - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:42.96
26 Ingrid LORKE - Berlin-Tempelhof (GER)
01:47.25
27 Anne KINGSTON - Cork Water Safety (IRL)
01:59.24
28 Sharon RUSSELL - Cork Water Safety (IRL)
02:43.15

100m Manikin Carry with Fins - men 55-59

# Athlete(s) Time
1 Michael MEIK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:04.33
2 Erwin REUTER - Schonungen (GER)
01:08.59
3 Alberto SCOLARI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:08.64
4 Wolfgang KAPPELMANN - Georgsmarienhuette (GER)
01:10.93
5 Heinz WANGER - Wädenswil (SUI)
01:11.14
6 Dieter HACK - Wadgassen (GER)
01:11.34
7 Stephen Fry - Northcliffe Surf Life Saving Club (AUS)
01:11.55
8 Brian LEHMKUHL - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:11.99
9 Stefan TERBUYKEN - Borken (GER)
01:13.42
10 Ronald BAER - Magdeburg (GER)
01:13.51
11 Daniel BERUBE - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:15.33
12 Mirko BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:15.57
13 Reiner BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
01:16.75
14 Klaus-Peter WENGER - Luckenwalde (GER)
01:17.47
15 Michael AVERDIEK - Georgsmarienhuette (GER)
01:19.42
16 Michael PANTKE - Magdeburg (GER)
01:19.84
17 Detlef RIEGER - Anklam (GER)
01:20.40
18 Bernhard FLEUTI - Bern (SUI)
01:20.96
19 Jon WARD - Mumbles Lifeguard Club (GBR)
01:21.15
20 Charles DABEKAUSEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:21.79
21 Uwe LINDNER - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:21.98
22 Fabrice LUCAS - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:24.38
23 Peter MOYES - Retford & District Lifesaving Club (GBR)
01:24.69
24 Alexander PASCHEK - Wuppertal (GER)
01:25.74
25 Günther ZOITKE - Magdeburg (GER)
01:27.45
26 Claude MESCHI - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:29.70
27 Mario MATTOS - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:30.60
28 Giovanni Maria D'AMICO - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:30.88
29 Shayne BAKER - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:31.35
30 Uwe LIESTMANN - Celle (GER)
01:31.89
31 Ralph CASTER - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:32.57
32 Rolf GERLING - Stadtlohn (GER)
01:40.90
33 Hugo FLEITAS - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
02:12.13

100m Manikin Carry with Fins - women 55-59

# Athlete(s) Time
1 Ute BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:22.33
2 Mieke HOVER - Echt Reddingsbrigade (NED)
01:24.46
3 Gudrun RAUCH - Duisburg-Homberg (GER)
01:24.63
4 Marion HANNEBOHM - Magdeburg (GER)
01:28.45
5 Heike ZEMBROD - Magdeburg (GER)
01:29.68
6 Brigitte MERSCHBROCK - Rheda-Wiedenbrueck (GER)
01:34.14
7 Viviane CALLAERT - Flemish Masters (BEL)
01:34.27
8 Anette PULS - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:37.17
9 Cordula-Beate FLORIAN - Berlin-Tempelhof (GER)
01:44.12
10 Pamela SHAW - Crawley Town Life Saving Club (GBR)
01:45.23

100m Manikin Carry with Fins - men 60+

Max age rose to 70+

100m Manikin Carry with Fins - women 60+

Max age rose to 70+

100m Manikin Carry with Fins - men 60-64

# Athlete(s) Time
1 Robert READ - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:15.32
2 Freddy WEBER - Schaffhausen (SUI)
01:16.93
3 Piet PRAET - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:18.13
4 Manfred WOLLKE - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:19.00
5 Michael KUNTZ - Berlin-Tempelhof (GER)
01:21.37
6 Lutz BERLIN - Anklam (GER)
01:22.89
7 Bogdan DUBIŃSKI - Żyrardów (POL)
01:27.58
8 Harry KLOUSAL - Cudgen Headland Surf Life Saving Club (AUS)
01:29.01
9 Robert ISBISTER - Vaughan Lifesaving Club (CAN)
01:31.02
10 Kokosza KRZYSZTOF - Żyrardów (POL)
01:31.78
11 Jan LEIJTEN - Weert Reddingsbrigade (NED)
01:32.68
12 Huub VAN KIMMENADE - Weert Reddingsbrigade (NED)
01:37.76
13 Neil JOHNSON - Dawlish Warren Surf Life Saving Club (GBR)
01:39.00
14 Rob HENDRY - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:40.82
15 Phil DUTTON - South Maroubra Surf Life Saving Club (AUS)
01:43.05
16 Jim ROSS - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:46.32
17 Tom YEH - Vaughan Lifesaving Club (CAN)
01:59.21

100m Manikin Carry with Fins - women 60-64

# Athlete(s) Time
1 Gay BRADLEY - Alexandra Headland Surf Life Saving Club (AUS)
01:30.36
2 Barbara STUBBE - Ingolstadt (GER)
01:31.45
3 Elaine LEWIS - Bournemouth Lifeguard Corps (GBR)
01:32.86
4 Mireille WITTOUCK - Flemish Masters (BEL)
01:45.95
5 Elizabeth PRATT - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:49.61
6 Vincenza DI MATTEO - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:51.13
7 Barbara HERING - Berlin-Tempelhof (GER)
01:52.62
8 Lynn ROSS - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
02:03.29
9 Jutta NEBERMANN - Berlin-Tempelhof (GER)
02:11.22

100m Manikin Carry with Fins - men 65+

Max age allowed this year was 70+

100m Manikin Carry with Fins - women 65+

Max age allowed this year was 70+

100m Manikin Carry with Fins - men 65-69

# Athlete(s) Time
1 Erwin KOHLER - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:19.80
2 Paolo PAOLONI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:26.23
3 Veselin STEFANOV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
01:26.91
4 Hans-Gerd HULSMANN - Weener (GER)
01:27.62
5 Karl-Heinz SCHANZ - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:41.44
6 John MEREDITH - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:42.61
7 Jesus PENA DEL POZO - Aqua SOS Burgos (ESP)
01:43.27
8 Alun MORGAN - Mumbles Lifeguard Club (GBR)
01:48.88
9 Richard AMADO - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
01:53.69
10 Peter ALLISON - South Maroubra Surf Life Saving Club (AUS)
01:54.41

100m Manikin Carry with Fins - women 65-69

# Athlete(s) Time
1 Evelyn SCHOPPENHAUER - Hagen (GER)
01:38.35

100m Manikin Carry with Fins - men 70+

# Athlete(s) Time
1 Doug BISHOP - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
01:25.48
2 Rozalski JOZEF - Żyrardów (POL)
01:26.98
3 Wolfgang SCHRADER - Magdeburg (GER)
01:27.06
4 Erwin BEHLAU - Magdeburg (GER)
01:35.34
5 Svetozar ZIVKOVIC - Wadgassen (GER)
01:39.99
6 Ryszard SIELSKI - Lubuskie (POL)
01:52.18
7 Simeon Bachvarov - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
02:16.52

100m Manikin Carry with Fins - women 70+

# Athlete(s) Time
1 Theresa MASYN - Reddingsclub Ternat Asse Lebbeke (BEL)
02:19.99
2 Ingrid DECEUNINCK - Flemish Masters (BEL)
02:32.15

100m Manikin Carry with Fins - men 70-74

Event not held in this age group only 70+

100m Manikin Carry with Fins - women 70-74

Event not held in this age group only 70+

100m Manikin Carry with Fins - men 75+

Event not held in this age group - only 70+

100m Manikin Carry with Fins - women 75+

Event not held in this age group - only 70+