LWC 2016 Masters - 50m Manikin Carry

50m Manikin Carry - men 30-34

3335
# Athlete(s) Time
1 Bartolome MORALES ACOSTA - SOS Murcia (ESP)
00:33.54
2 Bastiaan DE KNOOP - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:35.13
3 Bartlomiej BOBER - Knurow (POL)
00:35.80
4 Jens JAGIELLA - Guetersloh (GER)
00:35.98
5 Matthias ZINRAM - Guetersloh (GER)
00:36.13
6 Amin SHAYESTEH NIKO - Iran Masters (IRI) 00:36.24
7 Christian TUGEL - Region Uetersen (GER)
00:36.28
8 Robert WEISSHUHN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:36.49
9 Roland KONIETZNY - Schwetzingen (GER)
00:36.86
10 Christopher LANGEN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:37.11
11 Mikel ESCALONA FERNANDEZ - CD Vallecas SOS (ESP)
00:37.21
12 David LANE - North Worcestershire Lifeguard Club (GBR)
00:37.30
13 Bastian MOSTERS - Alpen (GER)
00:37.46
14 Eilkhan NOURI MAZANDARANI - Iran Masters (IRI) 00:37.98
15 Jesus Maximiliano BERNALDEZ DIAZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:38.66
16 Martin ZINRAM - Guetersloh (GER)
00:38.72
17 Gregory CAIAZZO - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:38.90
18 Daniel SCHÜßLER - Nieder-Olm/Woerrstadt (GER)
00:39.05
19 Tim EICHMANN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:39.52
20 Stefan BUTSCHEK - Alpen (GER)
00:40.54
21 Jeremy MCGOWAN - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
00:41.15
22 Michael BECK - Wädenswil (SUI)
00:41.42
23 Bart STOPPELENBURG - Delftse Reddingsbrigade (NED)
00:41.55
24 Pieter van LUIJTELAAR - Weert Reddingsbrigade (NED)
00:41.89
25 Tobias PUETTMANN - Spelle (GER)
00:42.27
26 Carsten BENDLER - Celle (GER)
00:42.39
27 Timo TABAK - Weert Reddingsbrigade (NED)
00:42.66
28 Rick van BEEK - Delftse Reddingsbrigade (NED)
00:43.22
29 Bart van BEEK - Delftse Reddingsbrigade (NED)
00:43.43
30 Dorsan ZAVA - Life Savers United (BEL)
00:43.67
31 Adam PAYNE - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
00:45.16
32 Bart ROORDA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:45.23
33 Juan Ramon INIGO MAYOR - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:46.33
34 Martijn KÜHN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:46.49
35 Bert ARENDS - Spelle (GER)
00:46.67
36 Erik ROORDA - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:48.70
37 Gavin LITTLE - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
00:48.99
38 Shane O'DRISCOLL - Cork Water Safety (IRL)
00:58.07

50m Manikin Carry - women 30-34

3336
# Athlete(s) Time
1 Nele VANBUEL-GOFFIN - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
00:39.39
2 Julia SCHATZ - Region Uetersen (GER)
00:40.39
3 Zdenka KRCALOVA - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:41.44
4 Stefanie SCHODER - Region Uetersen (GER)
00:41.84
5 Lisa FERGUSON - Tweed Heads Coolangata Surf Life Saving Club (AUS)
00:43.68
6 Rianne GOLSTEIJN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:44.09
7 Ilse CLEVERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:44.52
8 Ho-Tsin DE SANCTIS - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:45.68
9 Eva BARISCH - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:46.15
10 Nina SCHMIDT - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:46.48
11 Sonja FABRI - Schwerte (GER)
00:46.95
12 Martina UHL - Innerschwyz (SUI)
00:48.13
13 Gisa FAHNRICH - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:48.36
14 Paula TABERNE RODRIGUEZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:48.39
15 Jasmin FREUDIGER - Innerschwyz (SUI)
00:48.48
16 Petra PETERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:48.54
17 May-Britt HOLSCHER - Weener (GER)
00:48.59
18 Eva Maria NIESTEGGE - Borken (GER)
00:48.71
19 Anja PAROTAT - Nieder-Olm/Woerrstadt (GER)
00:49.45
20 Katharina BIAL - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:49.63
21 Chantel RICHARDS - Portreath Surf Life Saving Club (GBR)
00:49.70
22 Franziska von MOELLER - Hagen (GER)
00:50.26
23 Maya MITEVA - Sofia Masters (BUL)
00:50.75
24 Christina SCHULTE - Alpen (GER)
00:50.87
25 Christine PUETTMANN - Spelle (GER)
00:50.90
26 Marina GORDEEVA - Bonn (GER)
00:51.26
27 Kathrin BORNEMANN - Kelkheim (GER)
00:52.33
28 Rebeca PIRON VILLARROEL - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:52.60
29 Janneke KOSTER - Zevenaar (NED)
00:52.67
30 Linda SCHOPPENHAUER - Hagen (GER)
00:52.83
31 Noelia VALERO CALVO - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:52.95
32 Patricia CANEQUE GARCIA - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:54.90
33 Ine VISTER - Zevenaar (NED)
00:56.03
34 Nicole BERGMANN - Wuppertal (GER)
00:58.33
35 Soledad HERNANDEZ IGLESIAS - Salvamento Dragones (ESP)
00:59.33
36 Andrea Soledad BENEGAS - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:05.34

50m Manikin Carry - men 35-39

3361
# Athlete(s) Time
1 Matthias BURGER - Guetersloh (GER)
00:34.13 =
1 Jaroslaw MAZUREK - Rescue Mosir Lublin Team (POL)
00:34.13
3 Steffen LEDITSCHKE - Region Uetersen (GER)
00:34.78
4 Andre WESTERMANN - Guetersloh (GER)
00:34.94
5 Marc KIEMANN - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:35.28
6 Antonio Jose JIMENEZ ESPIN - SOS Murcia (ESP)
00:35.35
7 Mohammad NAZERI - Iran Masters (IRI) 00:35.48
8 Bert ARNAUTS - Flemish Masters (BEL)
00:36.36
9 Matthias KRAUSE - Region Uetersen (GER)
00:36.45
10 Daniele BATTEGAZZORE - Swimming Club Alessandria (ITA)
00:36.51
11 Ingo STOLZMANN - Guetersloh (GER)
00:37.00
12 Carlos Alberto MUNOZ GOMIS - SOS Murcia (ESP)
00:38.18
13 Frank GARTNER - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:39.45
14 Stephan LUDWIG - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:40.42
15 Frederic FORTIN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:40.75
16 Tobias HILLEN - Region Uetersen (GER)
00:40.96
17 Gonzalo DIAZ ALVARADO - Club Tabira Salvamento (ESP)
00:40.98
18 Miguel Angel DEL BARRIO GONZÁLEZ - Club SOS Bétera (ESP)
00:41.41
19 Alain ANNUNZIATA - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:41.49
20 André NORA ANDRADE - SOBRASA (BRA) 00:41.71
21 James WILDSMITH - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:41.80
22 Jeroen CAZIER - Flemish Masters (BEL)
00:41.99
23 Dennis FABRI - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:42.00
24 Vincent van der MEER - Delftse Reddingsbrigade (NED)
00:42.18
25 Uwe KAETZEL - Nieder-Olm/Woerrstadt (GER)
00:42.30
26 Emanuel Daniel MENGO - A.Gua.S. (ARG)
00:42.72
27 Frank ENGELBRECHT - Magdeburg (GER)
00:43.35
28 Thorsten GÜLLEKES - Kempen (GER)
00:43.46
29 Christian WILLBERG - Magdeburg (GER)
00:43.47
30 Michael BAER - Kronach (GER)
00:44.03
31 Maxwell GONZALEZ - Bronte Surf Life Saving Club (AUS)
00:44.11
32 Karsten MAERKISCH - Luckenwalde (GER)
00:44.79
33 Shane O'DOHERTY - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
00:44.95
34 Sven DIEKMANN - Visbek (GER)
00:45.01
35 Alvaro CARBAJO SANZ - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:47.23
36 Bernhard BUHLER - Wädenswil (SUI)
00:48.32
37 Gondet JEREMY - ASCA44st Nazaire (FRA)
00:48.79
38 Stefan UBBINK - Zevenaar (NED)
00:50.12
39 Markus GOTSCHA - Halle-Saalkreis (GER)
00:50.26
40 Miguel MEDINA SOTO - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:50.40
41 Nadir CHIKH - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:52.65

50m Manikin Carry - women 35-39

3362
# Athlete(s) Time
1 Shao FEI - Hangzhou Water LSA (CHN)
00:43.85
2 Aurélie GOFFIN-VANBUEL - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
00:44.68
3 Gabriele GRUEDL - Kronach (GER)
00:45.72
4 Cornelia ENNEN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:45.95
5 Eilish HART - Cork Water Safety (IRL)
00:48.74
6 Noelia GUTIERREZ GARCIA - Alcarreno De Salvamento (ESP)
00:48.79
7 Sandra SCHÖNECK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:50.06
8 Begoña ALONSO GIL - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:50.98
9 Alison WILSON - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
00:51.04
10 Simone SCHUSTER - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:52.63
11 Natasha LANE - North Worcestershire Lifeguard Club (GBR)
00:53.11
12 Judith KRAUß - Wadgassen (GER)
00:53.33
13 Ellis van LIEMPT - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:53.49
14 Marta PEÑA ARAUZO - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:53.75
15 Noelia VIDORET - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
00:57.66
16 Judith ZIMMERMANN - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:59.08

50m Manikin Carry - men 40-44

3387
# Athlete(s) Time
1 Thorsten LAURENT - Wadgassen (GER)
00:35.27
2 Attrait CHRISTOPHE - Biarritz Sauvetage Cotier (FRA)
00:36.10
3 Tait BRANNOCK - Wanda Surf Life Saving Club (AUS)
00:36.80
4 Sven HELBIG - Alpen (GER)
00:37.02
5 Jean-Baptiste GIMIE - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:37.27
6 Troy RACKLYEFT - Port Hacking Lifeguards (AUS)
00:38.82
7 Angel Ramon RUIZ LOPEZ - SOS Murcia (ESP)
00:39.11
8 Zhu XIANG - Hangzhou Water LSA (CHN)
00:39.41
9 Arne STAHL - Region Uetersen (GER)
00:39.94
10 Falko SCHULZ - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:40.90
11 Joern THIEMANN - Spelle (GER)
00:40.95
12 Udo NIEHAUS - Schonungen (GER)
00:41.72
13 Daniel WRAFTER - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
00:42.63
14 Andre HOFER - Bern (SUI)
00:42.93
15 Lars WOYSCH - Wadgassen (GER)
00:43.17
16 Bruno NIERI - Ecole de Sauvetage Cotier Mediterraneanne (FRA)
00:44.10
17 Manfred ADRIAN - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:44.28
18 Dag BOLS - Hemmingstedt (GER)
00:44.31
19 Mike DAVIES - Mumbles (GBR) 00:44.59
20 Daan van HOEF - Weert Reddingsbrigade (NED)
00:44.71
21 Klaus KRÜGER - Bassum (GER)
00:46.35
22 Thomas KOERNER - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:46.67
23 Falk PAYSEN - Wuppertal (GER)
00:46.85
24 Uwe WALLASCH - Bonn (GER)
00:47.16
25 Markus BOJAHR - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:47.27
26 David BROWNE - St John Berchmans (IRL)
00:47.29
27 Thomas SCHUSTER - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:48.35
28 Juan Manuel COLLADO RODRIGO - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:48.53
29 Diego Andres FERNANDEZ - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
00:49.67
30 Chris KUBLER - Oder-Spree (GER)
00:49.84
31 Francisco Bartolome CABALLERO FERNANDEZ - Club SOS Bétera (ESP)
00:52.01
32 Javier IÑIGO HERRERA - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:53.11
33 Michel ROCHE - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:00.38

50m Manikin Carry - women 40-44

3388
# Athlete(s) Time
1 Jeanette LIBERA-KÖRNER - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:41.04
2 Lisa BROWN - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:43.37
3 Claudine ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:43.94
4 Stefanie ECKERS - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:44.28
5 Eileen KOTHER - Luckenwalde (GER)
00:45.50
6 Stefanie ADAM - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:46.67
7 Christine HOLE - Ingolstadt (GER)
00:47.96
8 Muriel Xhervelle - Nel'Aur Barvaux Aquatique (BEL)
00:49.60
9 Sinead MORTELL - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
00:50.10
10 Stephanie LABELLE - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:50.72
11 Ramona SUCKER - Halle-Saalkreis (GER)
00:50.82
12 Claudia SMITMANS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:51.21
13 Simona POGNANT - Vigili del Fuoco Grosseto (ITA)
00:52.54
14 Nina AUTENRIETH - Reichenbach / Fils (GER) 00:53.18
15 Bianca KARDELL - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:53.26
16 Marjolein van LOENHOUT - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:53.37
17 Mirjam DURIEUX-DE GRAAF - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:53.61
18 Anika FLÖTE - Bassum (GER)
00:53.74
19 Barbara BARTH - Magdeburg (GER)
00:54.07
20 Mariska DALHUISEN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:54.08
21 Suzanne ALDERS - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:55.00
22 Mariska TAS - Waddinxveense Reddingsbrigade (NED)
00:55.21
23 Marion ALTMANN - Spelle (GER)
00:56.29
24 Karin DRESSEL - Kronach (GER)
00:57.66
25 Ramona SCHLEMERMEYER - Hagen (GER)
00:58.34
26 Silvia JAKOB - Kronach (GER)
01:01.13
27 Vania MASCAGNA - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:01.28
28 Michelle AMAR - Richmond Hill Lifesaving Club (CAN)
01:01.56
29 Jorgelina SCALPELLI - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
01:09.84
30 Lisa LILLYWHITE - Cork Water Safety (IRL)
01:16.55

50m Manikin Carry - men 45-49

3413
# Athlete(s) Time
1 Thomas JANßEN - Alpen (GER)
00:35.71
2 Hermann-Josef KILDERS - Alpen (GER)
00:35.96
3 Hans VIJGE - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
00:38.70
4 Sven ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:38.79
5 Francois BOCKSTAELE - Flemish Masters (BEL)
00:38.92
6 Jurgen HOLSCHER - Guetersloh (GER)
00:39.33
7 Markus MESSNER - Wadgassen (GER)
00:39.45
8 Oliver BRINKMANN - Guetersloh (GER)
00:39.60
9 Klaus MECKING - Reken (GER)
00:40.13
10 Jos BECKERS - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:40.38
11 Thomas AVERKAMP - Stadtlohn (GER)
00:41.95
12 Alberto HERNANDEZ GIRON - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:42.01
13 Wim van GRIEKEN - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:42.19
14 Thomas SCHWAACK - Telgte (GER)
00:42.40
15 Josef BAUER - Stadtlohn (GER)
00:42.52
16 Eric DUMAS - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:42.84
17 Norbert BARWALD - Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf (GER)
00:42.86
18 Adrian ATTWELL - Jersey Aquatic Rescue Club (GBR)
00:42.93
19 Jocelyn LAPORTE - ACSS Colmar (FRA)
00:42.97
20 Ralf WOLFSLAU - Guetersloh (GER)
00:43.28
21 Klaus STAIBER - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:43.42
22 Mirko PALM - Wadgassen (GER)
00:43.62
23 Thomas BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:43.99
24 Lars TSCHACHSCHAL - Region Uetersen (GER)
00:44.12
25 Thomas GOETZENS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:44.14
26 Matthias KLAUS - Wuppertal (GER)
00:44.31
27 Thomas ELBERS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:44.80
28 Marcelo COSTA - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
00:44.80
29 Olaf WENDEL - Luckenwalde (GER)
00:45.39
30 Holger KRAUSE - Hagen (GER)
00:46.06
31 Andreas GROOS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:46.34
32 Michael DAMBACHER - Ingolstadt (GER)
00:46.46
33 Johannes WIRTH - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:47.29
34 Rene JUNGE - Oder-Spree (GER)
00:48.11
35 Erik LEICHT - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:48.14
36 Ralf HENTZE - Hagen (GER)
00:48.22
37 Stefan BUESCHER - Celle (GER)
00:48.96
38 Mirko WERNER - Luckenwalde (GER)
00:49.64
39 Dennis BEZEMER - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:50.14
40 Markus VORRATH - Hemmingstedt (GER)
00:50.67
41 Angel Manuel GENTO MUNICIO - Salvamento Dragones (ESP)
00:51.28
42 Mario BUERGER - Luckenwalde (GER)
00:51.42
43 Ralf ENGELMANN - Oder-Spree (GER)
00:51.54
44 Hans TE HENNEPE - Gouda Reddingsbrigade (NED)
00:51.81
45 Marcel in 't VELD - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:53.20
46 Francisco GONZALEZ FELICIANO - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:53.50
47 Dietmar FUNKE - Hemmingstedt (GER)
00:54.16
48 Erik de REUVER - Oss Reddingsbrigade (NED)
00:55.24
49 Dario RINAUDO - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
00:57.45
50 Francisco GONZALEZ YAÑEZ - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:58.49
51 Bart SNIEKERS - Weert Reddingsbrigade (NED)
01:00.82
52 Johannes HILMER - Telgte (GER)
01:01.19
53 Ian HOLDING - Cork Water Safety (IRL)
01:02.98
54 Frank STÄBER - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:04.38
55 Justin CROWLEY - Cork Water Safety (IRL)
01:12.62

50m Manikin Carry - women 45-49

3414
# Athlete(s) Time
1 Cari HOLMQCIST - Jönköpings Simsällskap (SWE)
00:44.55
2 Dr. Antje GRUNDHEBER - Ingolstadt (GER)
00:44.77
3 Bruna RAVERA - Aquatica Torino (ITA)
00:47.32
4 Anke KUERPICK - Bad Aibling (GER)
00:47.47
5 Katlin VOLK - Region Uetersen (GER)
00:47.97
6 Dorothee STRÜCKER - Spelle (GER)
00:49.89
7 Stephanie DITTSCHAR - Spelle (GER)
00:50.27
8 Barbara RESCH - Rheda-Wiedenbrueck (GER)
00:50.92
9 Anne HUISINGA - Weener (GER)
00:52.73
10 Berit REICHEL - Magdeburg (GER)
00:53.22
11 Babett MICHEL - Oder-Spree (GER)
00:53.38
12 Antje SCHWEIGERT - Luckenwalde (GER)
00:53.53
13 Karin MEYER ZU HOERSTE - Dissen-Bad-Rothenfelde (GER)
00:54.34
14 Annick PORTE - Flemish Masters (BEL)
00:55.93
15 Mariëlle SIMONS - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:56.20
16 Clare FRANK - Dawlish Warren Surf Life Saving Club (GBR)
00:56.24
17 Francoise DURAN - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
00:56.60
18 Kim FENNER - Beacon Lifesaving Club (GBR)
00:56.98
19 Karina PAREICK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:57.50
20 Paula WILLISON - Beacon Lifesaving Club (GBR)
00:57.56
21 Bianca BARUCKI - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:58.10
22 Maria Angeles ESARTE SANCHEZ - Aqua SOS Burgos (ESP)
00:58.11
23 Ute FISCHER - Malsch (GER)
00:58.77
24 Ana Maria ANDRES GONZALEZ - Salvamento Dragones (ESP)
00:59.48
25 Veerle VANBUEL - Flemish Masters (BEL)
01:00.14
26 Anne-Laure SIROT - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
01:00.50
27 Heike ERNST - Oder-Spree (GER)
01:02.25
28 Charlene PUGH - Richmond Hill Lifesaving Club (CAN)
01:03.64
29 Ute MATZEN - Bassum (GER)
01:06.03
30 Theresa TOMLINSON - Retford & District Lifesaving Club (GBR)
01:07.66
31 Nicole SYREN - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:07.70
32 Elsbeth SCHOTTELER - Borken (GER)
01:09.83
33 Zelah WEEDY - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:14.30
34 Margreet van NIEUWKOOP - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:19.88

50m Manikin Carry - men 50-54

3439
# Athlete(s) Time
1 Michael MUNTJES - Alpen (GER)
00:39.22
2 Heiko VENOHR - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:39.61
3 Hamid SHABANGIZ - Iran Masters (IRI) 00:39.76
4 Dietmar KLEE - Wadgassen (GER)
00:40.29
5 Randall EICKHOFF - California Surf Lifesaving Association (USA) 00:41.60
6 Erik VAN DAALEN - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:42.23
7 Ralf LORDAN - Hagen (GER)
00:42.30
8 Stephan GEYER - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:42.72
9 Stefan ENGELHARDT - Bruehl (GER)
00:42.93
10 Bernd ARNDT - Anklam (GER)
00:43.40
11 Roland BORGMANN - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:43.44
12 Thomas EXNER - Weener (GER)
00:43.73
13 Norbert HAASER - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:43.75
14 Jörg SENFTEN - Wädenswil (SUI)
00:44.23
15 Jens DOHRN - Hemmingstedt (GER)
00:45.10
16 Rainer HATKO - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:45.23
17 Michael KNERR - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:45.35
18 Christoph GRUNDHEBER - Ingolstadt (GER)
00:46.46
19 Pascal BUREL - Sud Estuaire Sauvetage Cotier Brevinois (SESCB) (FRA)
00:46.57
20 Hans-Jürgen METELING - Borken (GER)
00:46.72
21 Thomas KLIE - Hagen (GER)
00:46.85
22 Sebastian MOLLERS - Telgte (GER)
00:47.07
23 Mark FEIJEN - Delftse Reddingsbrigade (NED)
00:47.10
24 Henning BÖLTZIG - Celle (GER)
00:48.23
25 Christian TERBUYKEN - Borken (GER)
00:48.30
26 Thomas TROETSCHER - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:48.41
27 Roland MADER - Stadtlohn (GER)
00:48.70
28 Wolfgang HAKE - Stadtlohn (GER)
00:48.85
29 Gianni NANETTI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
00:49.33
30 Erik VERSTRAETEN - Flemish Masters (BEL)
00:49.35
31 Martin ZIELONY - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:49.62
32 Werner SCHÖTTELER - Borken (GER)
00:51.98
33 Douglas HERBERT - Linden Lifesaving Club (RSA)
00:53.54
34 Bruckner CHASE - Monmouth County USLA (USA)
00:53.55
35 Erwin ter HÜRNE - Stadtlohn (GER)
00:54.07
36 Tom O'HERLIHY - Cork Water Safety (IRL)
00:56.73
37 Robert van DAM - Gouda Reddingsbrigade (NED)
01:01.44
38 Günter RICKERT - Telgte (GER)
01:01.64

50m Manikin Carry - women 50-54

3440
# Athlete(s) Time
1 Norma CAHILL - Hibernian Masters Lifesaving Team (IRL)
00:44.50
2 Laura THURTELL - Forster Surf Life Saving Club (AUS)
00:48.00
3 Donna WICKENS - Folkestone Sports Centre Swimming Club (GBR)
00:49.32
4 Ann FINLEY - Los Angeles County Lifeguards (USA)
00:51.15
5 Annegret PETERS - Weener (GER)
00:51.75
6 Andrea TERBUYKEN - Borken (GER)
00:51.79
7 Doerthe OSTERMÖLLER-ROSNER - Dissen-Bad-Rothenfelde (GER)
00:52.26
8 Ines FINDEKLEE - Magdeburg (GER)
00:52.72
9 Wendy PRITCHARD - Beacon Lifesaving Club (GBR)
00:55.59
10 Franka FISCHER - Luckenwalde (GER)
00:56.03
11 Doris NIESTEGGE - Borken (GER)
00:56.49
12 Anke LAMBERTZ - Durlach (GER)
00:56.54
13 Petra BEC - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:57.84
14 Anni GARDINER - Port Hacking Lifeguards (AUS)
00:58.33
15 Sarah INGLETON - Saugeen Shores Lifesaving Club (CAN)
00:58.52
16 Sabine MEYER - Georgsmarienhuette (GER)
00:58.82
17 Britta ZURCHER - Malsch (GER)
01:00.81
18 Monika VILLMOW - Berlin-Tempelhof (GER)
01:01.43
19 Astrid van de KOOIJ - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
01:04.04
20 Frauke SCHUTZ - Berlin-Tempelhof (GER)
01:04.14
21 Inge GROSSMANN - Berlin-Tempelhof (GER)
01:04.59
22 Sharon RUSSELL - Cork Water Safety (IRL)
01:11.31
23 Emanuela LUPI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:14.32

50m Manikin Carry - men 55-59

3465
# Athlete(s) Time
1 Michael MEIK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:38.31
2 Stephen Fry - Northcliffe Surf Life Saving Club (AUS)
00:41.32
3 Ralf LAMMERING - Wadgassen (GER)
00:41.63
4 Erwin REUTER - Schonungen (GER)
00:42.17
5 Dieter HACK - Wadgassen (GER)
00:42.57
6 Alberto SCOLARI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
00:45.04
7 Michael PANTKE - Magdeburg (GER)
00:45.69
8 Ralph CASTER - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:46.75
9 Stefan TERBUYKEN - Borken (GER)
00:47.61
10 Ronald BAER - Magdeburg (GER)
00:48.25
11 Wolfgang KAPPELMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:48.32
12 Heinz WANGER - Wädenswil (SUI)
00:49.04
13 Michael AVERDIEK - Georgsmarienhuette (GER)
00:49.11
14 Reinhard BUSALSKI - Telgte (GER)
00:49.35
15 Daniel BERUBE - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:50.50
16 Reiner BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:50.89
17 Alexander PASCHEK - Wuppertal (GER)
00:51.29
18 Fabrice LUCAS - Sauvetage Aquatique du Val d'Orge (FRA)
00:51.99
19 Jon WARD - Mumbles (GBR) 00:52.08
20 Carsten MOHR - Hemmingstedt (GER)
00:53.33
21 Brian LEHMKUHL - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:53.36
22 Richard SCHEFFLER - Telgte (GER)
00:53.67
23 Erich SCHEFFLER - Telgte (GER)
00:54.77
24 Uwe LIESTMANN - Celle (GER)
00:55.21
25 Hugo FLEITAS - YMCA SALVAMENTO ARGENTINA (ARG)
00:55.23
26 Gary LEE - Crawley Town Life Saving Club (GBR)
00:56.53
27 Günther ZOITKE - Magdeburg (GER)
00:57.22
28 Uwe LINDNER - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:57.94
29 Charles DABEKAUSEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:59.48
30 Giovanni Maria D'AMICO - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:00.66
31 Rolf GERLING - Stadtlohn (GER)
01:06.35
32 Shayne BAKER - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:09.22

50m Manikin Carry - women 55-59

3466
# Athlete(s) Time
1 Angela FRANKE - Magdeburg (GER)
00:49.46
2 Mieke HOVER - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:53.60
3 Ute BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:53.77
4 Marion HANNEBOHM - Magdeburg (GER)
00:53.89
5 Sabine GEYER - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:54.99
6 Heike ZEMBROD - Magdeburg (GER)
00:55.46
7 Anette PULS - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:55.99
8 Susanne SCHRADER - Magdeburg (GER)
00:58.32
9 Carola BEHREND - Berlin-Tempelhof (GER)
00:59.53
10 Brigitte WANGER - Wädenswil (SUI)
01:01.02
11 Pamela SHAW - Crawley Town Life Saving Club (GBR)
01:05.41
12 Dorothy FOX - Bournemouth Lifeguard Corps (GBR)
01:08.72

50m Manikin Carry - men 60+

Max age allowed this year was 70+

3491

50m Manikin Carry - women 60+

Max age allowed this year was 70+

3492

50m Manikin Carry - men 60-64

3517
# Athlete(s) Time
1 Steffen Poritz - Wadgassen (GER)
00:43.63
2 Manfred WOLLKE - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:45.07
3 Lutz BERLIN - Anklam (GER)
00:46.14
4 Georg OSING - Alpen (GER)
00:47.45
5 Robert READ - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:49.50
6 Harry KLOUSAL - Cudgen Headland Surf Life Saving Club (AUS)
00:49.77
7 Freddy WEBER - Schaffhausen (SUI)
00:52.46
8 Manfred WELLENKÖTTER - Telgte (GER)
00:53.67
9 Huub VAN KIMMENADE - Weert Reddingsbrigade (NED)
00:53.75
10 Stuart YEANDLE - Mumbles (GBR) 00:55.18
11 Piet PRAET - Dordrecht Reddingsbrigade (NED)
00:55.60
12 Jan LEIJTEN - Weert Reddingsbrigade (NED)
00:55.60
13 Kokosza KRZYSZTOF - Żyrardów (POL)
00:56.97
14 Michael KUNTZ - Berlin-Tempelhof (GER)
00:57.15
15 Goljan ANDRZEJ - Żyrardów (POL)
00:58.25
16 Bogdan DUBIŃSKI - Żyrardów (POL)
00:58.30
17 Robert ISBISTER - Vaughan Lifesaving Club (CAN)
01:01.17
18 Rob HENDRY - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:01.41
19 Neil JOHNSON - Dawlish Warren Surf Life Saving Club (GBR)
01:07.93
20 Tom YEH - Vaughan Lifesaving Club (CAN)
01:15.13
21 Noel MULHAIR - St John Berchmans (IRL)
01:25.00

50m Manikin Carry - women 60-64

3518
# Athlete(s) Time
1 Elaine LEWIS - Bournemouth Lifeguard Corps (GBR)
00:59.30
2 Barbara NEUBAUER - Kronach (GER)
01:00.52
3 Gay BRADLEY - Alexandra Headland Surf Life Saving Club (AUS)
01:03.97
4 Gisela SCHONFELD - Magdeburg (GER)
01:04.18
5 Mireille WITTOUCK - Flemish Masters (BEL)
01:09.84
6 Barbara HERING - Berlin-Tempelhof (GER)
01:14.68
7 Elizabeth PRATT - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:18.95

50m Manikin Carry - men 65+

Max age allowed this year was 70+

3543

50m Manikin Carry - women 65+

Max age allowed this year was 70+

3544

50m Manikin Carry - men 65-69

3569
# Athlete(s) Time
1 Veselin STEFANOV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
00:48.71
2 Hans-Gerd HULSMANN - Weener (GER)
00:49.47
3 Karl-Heinz SCHANZ - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:54.53
4 Alun MORGAN - Mumbles (GBR) 01:07.73
5 Peter ALLISON - South Maroubra Surf Life Saving Club (AUS)
01:16.14
6 John MEREDITH - Blyth Lifeguard and Swimming Club (GBR)
01:26.07

50m Manikin Carry - women 65-69

3570
# Athlete(s) Time
1 Evelyn SCHOPPENHAUER - Hagen (GER)
01:00.75

50m Manikin Carry - men 70+

3595
# Athlete(s) Time
1 Rozalski JOZEF - Żyrardów (POL)
00:49.67
2 Wolfgang SCHRADER - Magdeburg (GER)
00:52.11
3 Doug BISHOP - Ottawa Valley Lifesaving Club (CAN)
00:55.57
4 Simeon Bachvarov - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
01:14.35
5 Erwin BEHLAU - Magdeburg (GER)
01:14.59
6 Paul SAFFIGNA - Northcliffe Surf Life Saving Club (AUS)
01:15.08
7 Pierfranco Agrestini - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:29.82
8 Ryszard SIELSKI - Lubuskie (POL)
01:34.99

50m Manikin Carry - women 70+

3596
# Athlete(s) Time
1 Theresa MASYN - Reddingsclub Ternat Asse Lebbeke (BEL)
01:37.10
2 Wies SMITS - Lifesaving Society (CAN) 01:40.14
3 Ingrid DECEUNINCK - Flemish Masters (BEL)
01:44.07

50m Manikin Carry - men 70-74

Event not held in this age group only 70+

3621

50m Manikin Carry - women 70-74

Event not held in this age group only 70+

3622

50m Manikin Carry - men 75+

Event not held in this age group only 70+

3647

50m Manikin Carry - women 75+

Event not held in this age group only 70+

3648