LWC 2004 Masters - 50m Manikin Carry

50m Manikin Carry - men 30-34

# Athlete(s) Time
1 Vincenzo BERNARDINI - Rome Fiamme Oro (ITA)
00:32.76
2 Giorgio CECCHI - Carabinieri (ITA)
00:34.94
3 Massimiliano MASET - Le Piscine Di Vicenza Spa (ITA) 00:36.11
4 Thomas MC LIBENY - Volusia County (USA)
00:38.30
5 Thorsten SONSMANN - Alpen (GER)
00:38.50
6 Dr. Burkhard HOLE - Remagen (GER)
00:38.58
7 Oliver GOMES - St.-Laurent (CAN)
00:39.78
8 Daniele GIACOMELLI - Gruppo Sportivo Massimo Boni VVF GR (ITA)
00:39.98
9 Dag BOLS - Hemmingstedt (GER)
00:40.27
10 Rolf GROSSMANN - Baden-Brugg (SUI)
00:40.63
11 Manfred ADRIAN - Korschenbroich (GER)
00:40.67
12 Marco VOGES - Karlsruhe (GER)
00:40.70
13 Daniel LADENBERGER - Schwetzingen (GER)
00:40.91
14 Bjoern BRUEGGEMANN - Hagen am Teuteburger Wald (GER)
00:41.58
15 Thomas MULLER - Guetersloh (GER)
00:42.32
16 Thomas GOETZENS - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:42.45

50m Manikin Carry - women 30-34

# Athlete(s) Time
1 Jeanette LIBERA-KÖRNER - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:39.48
2 Nicole SCHWARTZ - Region Uetersen (GER)
00:41.20
3 Claudine ROEMEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:42.22
4 Melanie MOHNKE - Region Uetersen (GER)
00:43.06
5 Dr. Antje GRUNDHEBER - Remagen (GER)
00:44.47
6 Barbara ZEHNDER - Baden-Brugg (SUI)
00:46.53
7 Alexandra FORSBACH - Korschenbroich (GER)
00:46.70
8 Christine HOLE - Remagen (GER)
00:46.83
9 Dorothee STRÜCKER - Spelle (GER)
00:47.21
10 Françoise HEIJDEMAN-DURAN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:47.59
11 Iris BERR - Alpen (GER)
00:47.70
12 Sandra ESCH - Malsch (GER)
00:48.22
13 Katharina HUTH - Karlsruhe (GER)
00:48.79
14 Karin BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:48.81
15 Stefania CICIRIELLO - GS VVF Torino G Salza-Ona (ITA)
00:49.47
16 Francesca GENERO - GS VVF Torino G Salza-Ona (ITA)
00:49.53

50m Manikin Carry - men 35-39

# Athlete(s) Time
1 Georg GUNTHER - Wadgassen (GER)
00:34.74
2 Remo MIANI - AS New Green Hill (ITA) 00:35.67
3 Manfred WINKLER - Region Uetersen (GER)
00:38.55
4 Dave KING - Perranporth Surf Life Saving Club (GBR)
00:39.08
5 Wayne THOMPSON - Durban Surf Life Saving Club (RSA)
00:39.32
6 Eric DUMAS - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:39.32
7 Frank THEELEN - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:39.46
8 Sergio COSTA - GS VVF Torino G Salza-Ona (ITA)
00:39.83
9 Stefan NYANDER - Sweden Masters (SWE)
00:39.88
10 Norbert HAASER - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:40.18
11 Tomasz SKOCZYLAS - Aqua Master WOPR (POL) 00:40.57
12 Pasquale CICIRIELLO - GS VVF Torino G Salza-Ona (ITA)
00:41.13
13 Roger KALIN - Baden-Brugg (SUI)
00:41.31
14 Christoph HEYER-HILLEN - Rheurdt-Schaephuysen (GER)
00:41.63
15 Claus KAHLKE - Region Uetersen (GER)
00:42.20
16 Andrea REVIGLIO - GS VVF Torino G Salza-Ona (ITA)
00:42.28

50m Manikin Carry - women 35-39

# Athlete(s) Time
1 Norma CAHILL - Clare Surf Life Saving (IRL)
00:45.79
2 Bruna RAVERA - Torino (ITA) 00:45.89
3 Susanne TROXLER - Baden-Brugg (SUI)
00:51.90
4 Sonja SCHONBACHLER - Baden-Brugg (SUI)
00:53.00
5 Margarete KOSCHE - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:54.96
6 Shanna REID - Mississauga Lifesaving Club (CAN)
00:55.19
7 Sylviane JEANTY - Masters Team Belgium (BEL) 00:55.21
8 Sonia YOUNG - Trinidad (TRI) 01:04.52

50m Manikin Carry - men 40-44

# Athlete(s) Time
1 Julian TAYLOR - Smiths Beach Surf Life Saving Club (AUS)
00:34.14
2 Paolo FELOTTI - Cantu Nuoto (ITA)
00:36.39
3 Jurgen KORZEN - Korschenbroich (GER)
00:37.05
4 Gennaro LA SALA - Carabinieri (ITA)
00:37.96
5 Roberto BONANNI - Vis Nova (ITA) 00:38.82
6 Heiko VENOHR - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:41.77
7 Ralf MULLER - Luckenwalde (GER)
00:42.50
8 Kai STROTHMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:42.54
9 Pius LENZLINGER - Baden-Brugg (SUI)
00:43.06
10 Michael AVERDIEK - Georgsmarienhuette (GER)
00:43.70
11 Ludger ROLING - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:43.70
12 Jim DUGAN - Team Texas (USA)
00:44.66
13 Matt GARNER - Perranporth Surf Life Saving Club (GBR)
00:44.84
14 Eladio BARRADO - Caceres A.D. Natacion (ESP)
00:45.27
15 Valentin MITREV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
00:45.65
16 Rainer HATKO - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:46.09

50m Manikin Carry - women 40-44

# Athlete(s) Time
1 Petra SCHANKIN - Region Uetersen (GER)
00:47.33
2 Heike POPKE - Luckenwalde (GER)
00:49.26
3 Petra BEC - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:50.86
4 Elke HORNUNG - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:51.82
5 Franka FISCHER - Luckenwalde (GER)
00:52.28
6 Andrea ROLING - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:54.53
7 Britta ZURCHER - Malsch (GER)
00:55.84
8 Carla ST-GERMAIN - St.-Laurent (CAN)
00:56.64
9 Brigitte WANGER - Baden-Brugg (SUI)
00:56.94
10 Kathy SHULZINSKY - Volusia County (USA)
00:58.46
11 Francis O’REILLY - Cork Water Safety (IRL)
00:59.77
12 Ann FINLEY - Los Angeles County Lifeguards (USA)
00:59.91
13 Fiona O’CALLAGHAN - Cork Water Safety (IRL)
01:01.01
14 Birgit BLUM - Baden-Brugg (SUI)
01:02.44

50m Manikin Carry - men 45-49

# Athlete(s) Time
1 Michael MEIK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:39.85
2 Derek MORRIS - Umhlanga Rocks Surf Lifesaving Club (RSA)
00:41.08
3 Gary LEE - Crawley Town Life Saving Club (GBR)
00:41.67
4 Kim TYSON - Team Texas (USA)
00:42.45
5 Jorg POPKE - Luckenwalde (GER)
00:43.28
6 Wolfgang KAPPELMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:43.85
7 Robert BUTCHER - Half Moon Bay Surf Life Saving Club (AUS)
00:44.50
8 Lutz BERLIN - Anklam (GER)
00:44.56
9 Rainer TRABERT - Bietigheim-Bissingen (GER)
00:46.03
10 Perry SMITH - St.-Laurent (CAN)
00:47.49
11 Daniel BERUBE - St.-Laurent (CAN)
00:47.88
12 Reiner BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
00:49.15
13 Lothar ADAM - Anklam (GER)
00:50.70
14 Nigel CONES - Llandudno Surf Lifesaving Club (RSA)
00:51.54
15 Chris STRICKLAND - Perranporth Surf Life Saving Club (GBR)
00:51.65
16 Patrick BUCK - Cork Water Safety (IRL)
00:52.24

50m Manikin Carry - women 45-49

# Athlete(s) Time
1 Ute BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:51.07
2 Marjolein PEULEN - Echt Reddingsbrigade (NED)
00:52.75
3 Viviane CALLAERT - Masters Team Belgium (BEL) 00:52.75
4 Marina THIEME - Berlin-Lichtenberg (GER)
00:52.75
5 Annika KARLSSON - Sweden Masters (SWE)
01:01.80
6 Wendy SCARBOROUGH - Llantwit Major Wales (GBR)
01:03.90
7 Cinzia MARINI - Rome 70 (ITA)
01:08.98
8 Angelika NOLTE - Georgsmarienhuette (GER)
01:09.18

50m Manikin Carry - men 50-54

# Athlete(s) Time
1 Giannantoni SCARAMEL - Derthona Nuoto (ITA) 00:40.13
2 Veselin STEFANOV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
00:42.91
3 Herbert Reinhold BLOCH - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
00:43.70
4 Duncan NEWBY - Perranporth Surf Life Saving Club (GBR)
00:45.78
5 Giuseppe TOMASSONE - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
00:46.82
6 Pierantonio TASSINARI - GS VVF Torino G Salza-Ona (ITA)
00:48.46
7 Klaus BRODA - Dlrg (GER) 00:48.70
8 Grzegorz FIGIELSKI - Fl (POL) 00:55.53
9 Neil JOHNSON - Dawlish Warren Surf Life Saving Club (GBR)
01:00.54

50m Manikin Carry - women 50-54

# Athlete(s) Time
1 Sharon Yake - St.-Laurent (CAN)
00:54.94
2 Gayle DUNDAS - Bronte Surf Life Saving Club (AUS)
00:55.74
3 Mireille WITTOUCK - Masters Team Belgium (BEL) 01:06.48
4 Cloraine HAYES - Tweed Heads Coolangata Surf Life Saving Club (AUS)
01:09.45

50m Manikin Carry - men 55-59

# Athlete(s) Time
1 Jacek KRAWCZYK - Aqua Master WOPR (POL) 00:44.30
2 Dobri DINEV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
00:46.09
3 Martin BURGESS - Hayle Surf Life Saving Club (GBR)
00:55.97
4 Peter ALLISON - Pacific Palms Surf Life Saving Club (AUS)
01:06.12
5 Giuseppe LICCIARDI - Rome 70 (ITA)
01:28.72

50m Manikin Carry - women 55-59

# Athlete(s) Time
1 Ruth KEMP - Tweed Heads Coolangata Surf Life Saving Club (AUS)
01:03.80
2 Patricia Anne WILCOX - Ellispark Lifesaving Club (RSA)
DISQU.

50m Manikin Carry - men 60+

50m Manikin Carry - women 60+

50m Manikin Carry - men 60-64

Event not held in this age group only 60+

# Athlete(s) Time
1 Geoff GRYLLS - Llandudno Surf Lifesaving Club (RSA)
00:51.29
2 Simeon Bachvarov - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
00:51.84
3 Rolf KOEHLER - Anklam (GER)
00:53.30
4 John WHITLEY - Llandudno Surf Lifesaving Club (RSA)
00:56.72
5 Jim MORGAN - South Melbourne Life Saving Club (AUS)
00:58.59
6 Peter ATKINSON - Llandudno Surf Lifesaving Club (RSA)
01:01.79
7 Geoff ROBINSON - Mackay Surf Life Saving Club (AUS)
01:09.26
8 John LIDSTONE - Jan Juc Surf Life Saving Club (AUS)
01:13.23

50m Manikin Carry - women 60-64

Event not held in this age group only 60+

# Athlete(s) Time
1 Ute HOLE - Remagen (GER)
00:54.04
2 Ginny HEDDERMAN - Bronte Surf Life Saving Club (AUS)
01:06.65
3 Theresa MASYN - Masters Team Belgium (BEL) 01:22.60
4 Ingrid DECEUNINCK - Masters Team Belgium (BEL) 01:26.94

50m Manikin Carry - men 65+

# Athlete(s) Time
1 Dr. Gerhard HOLE - Remagen (GER)
00:47.97
2 Charles THOMANN - Masters Team Belgium (BEL) 00:50.49
3 Ryszard SIELSKI - WOPR Zielona Gora (POL) 01:16.35

50m Manikin Carry - women 65+

# Athlete(s) Time
1 Jenny MACK - Mackay Surf Life Saving Club (AUS)
01:53.92

50m Manikin Carry - men 65-69

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - women 65-69

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - men 70+

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - women 70+

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - men 70-74

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - women 70-74

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - men 75+

Event not held in this age group only 60+

50m Manikin Carry - women 75+

Event not held in this age group only 60+