LWC 2010 Masters - 100m Manikin Carry with Fins

100m Manikin Carry with Fins - men 30-34

1585
# Athlete(s) Time
30060
1
Daniele BATTEGAZZORE - Swimming Club Alessandria (ITA)
00:54.12
30061
2
Bert ARNAUTS - Sint-Truidense Reddingsclub (BEL)
00:54.35
30062
3
Mohammad NAZERI - Iran Masters (IRI) 01:01.25
30063
4
Thomas SCHMIDT - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:01.50
30064
5
Garth SINDREY - St.-Laurent (CAN)
01:03.17
30065
6
Jeroen CAZIER - Leuvense Reddingsclub (LERC) (BEL)
01:05.67
30066
7
Fares ABA ZEID - Masters Egypt (EGY) 01:09.39
30067
8
Phillippe LEMIRE - St.-Laurent (CAN)
01:10.36
30068
9
Matteo TONACCI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:14.54
30069
10
Sean O'KEEFFE - Cork Water Safety (IRL)
DNF
30070
11
Christian BOARD - Cork Water Safety (IRL)
DNF
30071
12
Gunarathna THARANGA - InterContinental Doha (QAT)
DNF
30072
13
Gianluca VOLANTE - Swimming Club Alessandria (ITA)
DNF
30073
14
Matthew BRUCE - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
DQ
30074
15
Nico KREUZIGER - Bietigheim-Bissingen (GER)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - women 30-34

1586
# Athlete(s) Time
30075
1
Aurélie GOFFIN-VANBUEL - Barvaux Entente Nautique (BEL) 01:06.77
30076
2
Cornelia ENNEN - Korschenbroich (GER)
01:08.93
30077
3
Anke FABRI - Schwerte (GER)
01:09.38
30078
4
Anneke HAASER - Rheda-Wiedenbrueck (GER)
01:11.71
30079
5
Gabriela Antonella ATTANASI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:21.17
30080
6
Sandra SCHÖNECK - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:23.29
30081
7
Paola PRANZINI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:26.77
30082
8
Kristy FLEET - St.-Laurent (CAN)
01:27.63

100m Manikin Carry with Fins - men 35-39

1611
# Athlete(s) Time
32150
1
Alexey REZNICHENKO - Beckum-Lippetal (GER)
00:54.08
32151
2
Hans VIJGE - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
00:56.93
32152
3
Thorsten LAURENT - Heusweiler (GER)
00:59.64
32153
4
Grzegorz MONCZAK - Hayle Surf Life Saving Club (GBR)
01:02.12
32154
5
Lars WOYSCH - Heusweiler (GER)
01:05.76
32155
6
Wijnand HUBREGSEN - Leuvense Reddingsclub (LERC) (BEL)
01:08.97
32156
7
Stefan BUESCHER - Celle (GER)
01:15.98
32157
8
Andrea LUPPI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:20.33
32158
9
Marco JURT - Baden-Brugg (SUI)
01:20.62
32159
10
Claudio ZARRI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:31.84

100m Manikin Carry with Fins - women 35-39

1612
# Athlete(s) Time
30083
1
Sandra BONNER - Schwerte (GER)
01:10.51
30084
2
Jeanette LIBERA-KÖRNER - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:10.66
30085
3
Simona POGNANT - Vigili del Fuoco Torino (ITA) 01:14.48
30086
4
Christina SUTCLIFFE - St.-Laurent (CAN)
01:20.11
30087
5
Marion ALTMANN - Spelle (GER)
01:20.14
30088
6
Dorota PLAKIAS - Burbach Malstadt (GER) 01:34.61
30089
7
Karin STEHMANN - Spelle (GER)
01:38.54
30090
8
Barbara ZEHNDER - Baden-Brugg (SUI)
DNF
30091
9
Eileen KOTHER - Luckenwalde (GER)
DNF
30092
10
Susan KELLY - St.-Laurent (CAN)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - men 40-44

1637
# Athlete(s) Time
32160
1
Francois BOCKSTAELE - Brasschaatse Reddingsclub (BEL)
01:00.22
32161
2
Georg GUNTHER - Heusweiler (GER)
01:02.20
32162
3
Eric DUMAS - Zevenaar (NED)
01:04.51
32163
4
Doug LLOYD - St.-Laurent (CAN)
01:07.34
32164
5
Michael DAMBACHER - Ingolstadt (GER)
01:13.31
32165
6
Erik BOONS - Izegemse Reddingsclub (BEL)
01:16.01
32166
7
Christoph GRUNDHEBER - Ingolstadt (GER)
01:17.72
32167
8
Dietmar FUNKE - Hemmingstedt (GER)
01:20.43
32168
9
Werner SCHÖTTELER - Borken (GER)
01:23.32
32169
10
Lee STORM - St.-Laurent (CAN)
01:24.32
32170
11
Sven RITTERBUSCH - Magdeburg (GER)
01:25.37
32171
12
Paul BARRY - Ithaca Caloundra Life Saving Club (AUS)
01:25.48
32172
13
Nicolas COULET - Hossegor Sauvetage Cotier (FRA)
01:29.63
32173
14
Robert SCHWARTZ - Ithaca Caloundra Life Saving Club (AUS)
01:39.13

100m Manikin Carry with Fins - women 40-44

1638
# Athlete(s) Time
30093
1
Antje SCHWEIGERT - Luckenwalde (GER)
01:11.15
30094
2
Bruna RAVERA - Nuoto Club Torino (ITA)
01:11.97
30095
3
Carina ZIMMERMANN - Luckenwalde (GER)
01:14.63
30096
4
Dorothee STRÜCKER - Spelle (GER)
01:15.07
30097
5
Françoise HEIJDEMAN-DURAN - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
01:18.59
30098
6
Susanne TROXLER - Baden-Brugg (SUI)
01:18.97
30099
7
Donna WOODMAN - St.-Laurent (CAN)
01:20.48
30100
8
Berit REICHEL - Magdeburg (GER)
01:22.76
30101
9
Marion SCHEIDNER - Borken (GER)
01:23.26
30102
10
Ines FINDEKLEE - Magdeburg (GER)
01:25.14
30103
11
Elena BONALI - Brasschaatse Reddingsclub (BEL)
01:26.13
30104
12
Chiara NOVARESE - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:27.77
30105
13
Sonja SCHONBACHLER - Baden-Brugg (SUI)
01:31.00
30106
14
Clare FRANK - Saunton Sands Surf Life Saving Club (GBR)
01:33.07
30107
15
Birte ZILLMANN - Magdeburg (GER)
01:39.81
30108
16
Carola FANGOHR - Magdeburg (GER)
01:39.93

100m Manikin Carry with Fins - men 45-49

1663
# Athlete(s) Time
30109
1
Norbert HAASER - Bermatingen/Markdorf (GER)
00:59.01
30110
2
Heiko VENOHR - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:02.43
30111
3
Minjian DONG - Shanghai Pudong Lifesaving Team (CHN)
01:09.35
30112
4
Thomas TROTSCHER - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:13.69
30113
5
Stefan SCHEUFELD - Korschenbroich (GER)
01:13.82
30114
6
Barbaro LAUDANI - Vigili del Fuoco Torino (ITA) 01:14.24
30115
7
Kai STROTHMANN - Georgsmarienhuette (GER)
01:14.48
30116
8
Michael AVERDIEK - Georgsmarienhuette (GER)
01:16.74
30117
9
Jacques  MORISSETTE - St.-Laurent (CAN)
01:18.43
30118
10
Valentin MITREV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
01:19.09
30119
11
Andy SHELP - St.-Laurent (CAN)
01:19.14
30120
12
Marco MINGARDI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:19.82
30121
13
Henning BÖLTZIG - Celle (GER)
01:23.41
30122
14
Fabrizio CERVELLATI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:25.83
30123
15
Gianni NANETTI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:27.44
30124
16
Lyndon ZIMMERMANN - Grange Surf Life Saving Club (AUS)
01:37.15
30125
17
Kieran O'CALLAGHAN - Cork Water Safety (IRL)
DNF
30126
18
Christian TERBUYKEN - Borken (GER)
DQ
30127
19
Ralf MULLER - Luckenwalde (GER)
DQ
30128
20
Rainer HATKO - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - women 45-49

1664
# Athlete(s) Time
30129
1
Norma CAHILL - Clare Surf Life Saving (IRL)
01:13.15
30130
2
Beate NIEKE - Magdeburg (GER)
01:20.06
30131
3
Andrea TERBUYKEN - Borken (GER)
01:21.85
30132
4
Betsy SIMPSON - St.-Laurent (CAN)
01:22.10
30133
5
Heike ZEMBROD - Magdeburg (GER)
01:22.21
30134
6
Ann FINLEY - Club USA (USA) 01:22.94
30135
7
Doris NIESTEGGE - Borken (GER)
01:23.88
30136
8
Mieke HOVER - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
01:25.90
30137
9
Carla ST-GERMAIN - St.-Laurent (CAN)
01:26.92
30138
10
Jennifer HARRISON - Mordialloc Surf Life Saving Club (AUS)
01:27.16
30139
11
Manuela JUERRIES - Magdeburg (GER)
01:32.88
30140
12
Britta ZURCHER - Malsch (GER)
01:34.83
30141
13
Ann HOLLAND - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
01:40.60
30142
14
Fabienne DEMOOR - Bournemouth Lifeguard Corps (GBR)
01:51.17
30143
15
Rita KLEINSCHNIEDER - Lette (GER)
DNF
30144
16
Anni GARDINER - Port Hacking Lifeguards (AUS)
DNF
30145
17
Birgit BLUM - Baden-Brugg (SUI)
DQ
30146
18
Heike POPKE - Luckenwalde (GER)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - men 50-54

1689
# Athlete(s) Time
30147
1
Michael MEIK - Heusweiler (GER)
01:01.86
30148
2
Gray PARKES - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:06.01
30149
3
Antonio ZEZZA - St.-Laurent (CAN)
01:07.55
30150
4
Ralf LAMMERING - Korschenbroich (GER)
01:08.06
30151
5
Wolfgang KAPPELMANN - Georgsmarienhuette (GER)
01:08.38
30152
6
Mirko BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:12.10
30153
7
Stefan TERBUYKEN - Borken (GER)
01:12.87
30154
8
Heinz WANGER - Baden-Brugg (SUI)
01:13.75
30155
9
Daniel BERUBE - St.-Laurent (CAN)
01:14.28
30156
10
Stephen Fry - Northcliffe Surf Life Saving Club (AUS)
01:15.27
30157
11
Dieter HACK - Heusweiler (GER)
01:15.64
30158
12
Michael PANTKE - Magdeburg (GER)
01:19.27
30159
13
Rainer TRABERT - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:20.67
30160
14
Uwe LIESTMANN - Celle (GER)
01:23.69
30161
15
Gary LEE - Crawley Town Life Saving Club (GBR)
01:25.50
30162
16
Günther ZOITKE - Magdeburg (GER)
01:26.54
30163
17
Shayne BAKER - Port Hacking Lifeguards (AUS)
01:30.81
30164
18
Uwe SCHICHT - Lette (GER)
DNF
30165
19
Reiner BENSMANN - Georgsmarienhuette (GER)
DNF
30166
20
Karel MENNES - Brasschaatse Reddingsclub (BEL)
DNF
30167
21
Giuseppe MAGGIORE - ASD Friuli (ITA)
DNF
30168
22
Ronald BAER - Magdeburg (GER)
DNF
30169
23
Marco LUGLI - ASD Friuli (ITA)
DNF
30170
24
Ron WUESTEN - Baden-Brugg (SUI)
DNF
30171
25
Jorg POPKE - Luckenwalde (GER)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - women 50-54

1690
# Athlete(s) Time
30172
1
Marion HANNEBOHM - Magdeburg (GER)
01:23.93
30173
2
Viviane CALLAERT - Izegemse Reddingsclub (BEL)
01:25.84
30174
3
Ute BAHRO - Berlin-Lichtenberg (GER)
01:27.51
30175
4
Anette PULS - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:36.05
30176
5
Cordula HEISE - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:45.89
30177
6
Annette DAVID - Lette (GER)
DNF
30178
7
Andrea MENZE - Lette (GER)
DNF
30179
8
Hilde SANDERS - Lette (GER)
DNF
30180
9
Marjolein PEULEN - Amersfoort Lifesaving & Oceanracing (NED)
DNF

100m Manikin Carry with Fins - men 55-59

1715
# Athlete(s) Time
30181
1
Robert READ - St.-Laurent (CAN)
01:11.21
30182
2
Jim WRIGHT - Canada Masters (CAN) 01:20.85
30183
3
Klaus SCHAPITZ - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:23.07
30184
4
Karl-Heinz SCHANZ - Gelsenkirchen-Mitte (GER)
01:24.43
30185
5
William LLOYD - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
02:00.36
30186
6
Richard Vezzoli - Mimizan Sauvetage et Secourisme (FRA)
DQ
30187
7
Neil JOHNSON - Saunton Sands Surf Life Saving Club (GBR)
DQ
30188
8
Veselin STEFANOV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
DQ
30189
9
Klaus BRODA - Luckenwalde (GER)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - women 55-59

1716
# Athlete(s) Time
30190
1
Carole LARSSEN - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
01:37.65
30191
2
Mireille WITTOUCK - Izegemse Reddingsclub (BEL)
01:41.37

100m Manikin Carry with Fins - men 60+

1741
# Athlete(s) Time
30192
1
Erwin KOHLER - Bietigheim-Bissingen (GER)
01:14.85
30193
2
Wolfgang SCHRADER - Magdeburg (GER)
01:24.53
30194
3
Hans-Gerd HULSMANN - Weener (GER)
01:24.54
30195
4
Doug BISHOP - St.-Laurent (CAN)
01:25.03
30196
5
Paolo PAOLONI - Circolo Nuoto UISP Bologna (ITA)
01:29.65
30197
6
Erwin BEHLAU - Magdeburg (GER)
01:34.10
30198
7
Martin BURGESS - Hayle Surf Life Saving Club (GBR)
01:39.09
30199
8
Ryszard SIELSKI - National Team Croatia (CRO) 01:40.11
30200
9
Peter ALLISON - Queenscliff Surf Life Saving Club (AUS)
01:43.42
30201
10
Dobri DINEV - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
01:47.77
30202
11
Simeon Bachvarov - Etar Veliko Tarnovo (BUL)
02:00.71
30203
12
Paul DAY - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
DNF
30204
13
Allan METTI - Cronulla Surf Life Saving Club (AUS)
DNF
30205
14
Vaughan JONES - Port Hacking Lifeguards (AUS)
DNF
30206
15
Kenneth KINGMA - Fish Hoek Surf Lifesaving Club (RSA)
DQ
30207
16
Kenneth KINGMA - Fish Hoek Surf Lifesaving Club (RSA)
DQ

100m Manikin Carry with Fins - women 60+

1742
# Athlete(s) Time
30208
1
Janice GIELIS - Cudgen Headland Surf Life Saving Club (AUS)
01:41.04
30209
2
Theresa MASYN - Reddingsclub Ternat-Asse-Lebbeke (BEL) 02:15.02
30210
3
Ingrid DECEUNINCK - Izegemse Reddingsclub (BEL)
02:21.19

100m Manikin Carry with Fins - men 60-64

Event not held in this age group only 60+

1767

100m Manikin Carry with Fins - women 60-64

Event not held in this age group only 60+

1768

100m Manikin Carry with Fins - men 65+

Event not held in this age group only 60+

1793

100m Manikin Carry with Fins - women 65+

Event not held in this age group only 60+

1794

100m Manikin Carry with Fins - men 65-69

Event not held in this age group only 60+

1819

100m Manikin Carry with Fins - women 65-69

Event not held in this age group only 60+

1820

100m Manikin Carry with Fins - men 70+

Event not held in this age group only 60+

1845

100m Manikin Carry with Fins - women 70+

Event not held in this age group only 60+

1846

100m Manikin Carry with Fins - men 70-74

Event not held in this age group only 60+

1871

100m Manikin Carry with Fins - women 70-74

Event not held in this age group only 60+

1872

100m Manikin Carry with Fins - men 75+

Event not held in this age group only 60+

1897

100m Manikin Carry with Fins - women 75+

Event not held in this age group only 60+

1898